Enerji Borsası özel şirketlere açılıyor

Türkiye’nin enerji borsası olacak Enerji Piyasaları İşletme A.Ş.’ye (EPİAŞ) özel sektörün doğrudan katılımı gündeme geldi.

Enerji Borsası özel şirketlere açılıyor

4. Enerji Sektörü Değerlendirme Platformu Toplantısı 28 Mayıs 2013 Salı günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nda yapıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın başkanlığında yapılan toplantıya TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleri, EPDK, TEDAŞ yöneticileri katıldı.

Enerji Borsası'na ilişkin öneriler de toplantıda gündeme geldi. 

TÜSİAD, EPİAŞ'ın hissedarlık yapısında özel sektörün yer alması durumunda sistemin daha sağlıklı işleyeceği görüşünü Yıldız'a iletti. Yıldız, bu konuyu değerlendireceklerini söyledi. Kanunda yer alan şekliyle EPİAŞ'ta yüzde 15 pay kamu, yüzde 85 Borsa İstanbul'un payı olacak. Öneri kabul edilirse yüzde 85'lik Borsa İstanbul payının bir kısmı özel sektörün olacak. Borsa İstanbul, devreye girmesinin ardından enerji fiyatlarının oluşmasında rol oynayacak. 

Kaynaklara teşvik 

TÜSİAD toplantıda, kömür santrallerine sağlanan 5. bölgeye desteklerin tüm yerli ve yenilenebilir kaynaklara da sağlanmasını istedi. Yeni düzenlemeyle yerli kömür yakıtlı santraller 1, 2, 3 veya 4. teşvik bölgesinde bile yapılsa, 5. bölge teşviklerinden yararlanacak. 

Düzenlemeyle yerli kömürden yapılması planlanan 17 bin MW'lık potansiyelin tamamı teşviklerden yararlanacak. Bu 20 milyar dolarlık bir yatırım demek.