Enerji Bakanı Yıldız 'Rüzgar enerjisi gaz ithalatını azalttı'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’deki rüzgar santrallerinin ürettiği elektrik enerjisi sayesinde 2013 yılında doğal gaz ithalatının 600 milyon dolar azaldığını açıkladı.

Enerji Bakanı Yıldız 'Rüzgar enerjisi gaz ithalatını azalttı'

Yıldız, Türkiye’deki rüzgar santrallerinin dörtte birinin Balıkesir’de bulunduğunu, Balıkesir’in tükettiğinin iki buçuk katını üretebilen bir il olduğunu söyledi. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Balıkesir’e gelen Yıldız, Bandırma’da Vali Ahmet Turhan ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur tarafından karşılandı. Bakan Yıldız, Bandırma ilçesindeki Eti Maden Tesislerini inceledikten sonra Balıkesir Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti. Yıldız, Balıkesir’in kamu yatırımlarından en fazla pay alan iller arasında olduğunu, AK Parti hükümetleri zamanında bu ile 10 katrilyondan fazla yatırım yapıldığını, bunun 890 milyon TL’sinin enerji sektörüyle alakalı yatırımlar olduğunu söyledi.
Balıkesir’e 2014 yılında da yaklaşık 90 milyon TL’lik elektrik iletim ve dağıtımı yatırımı yapılacağını anlatan Yıldız, "Balıkesir bizim açımızdan farklı öneme sahip bir il. Tükettiğinin tam iki buçuk katını üretebiliyor. Bizim yerli, yenilenebilir enerji kaynaklarımızın, Türkiye’deki bütün rüzgar santrallerimizin dörtte biri Balıkesir’de. 740 megavatlık rüzgar santralimiz var burada. Bunların her birisini önemsiyoruz çünkü Türkiye’deki rüzgar santrallerinin 2013 yılındaki ürettiği enerji, 600 milyon dolarlık daha az doğal gaz ithalatına sebep oldu. Bu çok önemli bir değer. Bulunduğu coğrafyaya zenginlik, modernlik katan önemli bir gösterge. O açıdan Balıkesir, havası, suyu, rüzgarı, yağmuruyla enerjiye dönüşebilen bir ilimiz" dedi.

CUNDA’DAKİ KAMU TESİSİ HALKA AÇILACAK
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ayvalık’ın Cunda Adası’nda bulunan MTA Genel Müdürlüğüne ait atıl haldeki tesisin yapılacak bir çalışma ile halka açılacağını bildirdi. Yıldız, "MTA ile alakalı yapacağımız bazı çalışmalar var. Kamunun elindeki atıl bazı gayrimenkullerin Maliye Bakanlığımızın yaptığı çalışmayla daha verimli, daha yararlı bir hale getirilmesi lazım. Cunda Adası’nda MTA’nın bir yeri var, onu da Balıkesirli hemşehrilerimizin kullanımına açacağız, daha faydalı bir işletme haline getirmiş olacağız" dedi.
Ardından Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne geçen Bakan Yıldız, Ahmet Edip Uğur’u Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesinden dolayı kutlayıp görevinde başarılar diledi. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir