En çok kirayı kim ödüyor?

Kamu kurum ve kuruluşları vatandaşa yılda 800 milyon lira kira ödüyor.

En çok kirayı kim ödüyor?

Devletin kira ödediği hizmet kalemleri arasında dayanıklı mal ve malzemeler, iş makineleri, canlı hayvan, hizmet binaları, lojmanlar, araziler, kara, yüzer ve hava taşıtları, bilgisayarlar ile personel servisi gibi konular var. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu kurumlarının 2012 yılında 218 milyon lira, bu yılın ilk 6 ayında ise 108 milyon lira hizmet binası kirası ödediğini söyledi. Şimşek,

Kamunun yılın ilk yarısında kiralanan çeşitli hizmetlere ödediği toplam kira bedelinin ise 398 milyon lira olduğunu kaydetti.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun kamu kurumlarının kiralama hizmetleriyle ilgili yaptığı ödemeler konusundaki soru önergesini cevaplayan Şimşek, 2010 yılında toplam 664 milyon olan kira giderinin 2012 yılında 830 milyon liraya çıktığını açıkladı.

Şimşek'in verdiği bilgiye göre, devletin tüm kira kalemlerine bu yılın ilk altı ayında yaptığı toplam harcama 398 milyon lirayı aştı. En çok para harcanan kalem, hizmet binası kiraları oldu. Altı aylık sonuçlara göre bu yılın tamamında kira harcamasının 800 milyon lirayı aşması bekleniyor.

Devletin kira ödediği hizmet kalemleri arasında dayanıklı mal ve malzemeler, iş makineleri, canlı hayvan, hizmet binaları, lojmanlar, araziler, kara, yüzer ve hava taşıtları, bilgisayarlar ile personel servisi gibi konular var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir