En az 6 milyar dolar kazanacak

İstanbul'un 3. köprüsü Yavuz Sultan Selim'in projesini üstlenen Astaldi-IC ortaklığı ayda 50 milyon dolar gelir bekliyor.

En az 6 milyar dolar kazanacak

Adı 29 Mayıs günü yapılan temel atma töreninde Yavuz Sultan Selim olarak açıklanan İstanbul'un 3. köprüsünü de kapsayan Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ni İtalyan Astaldi ile birlikte gerçekleştirecek olan IC İçtaş Başkanı İbrahim Çeçen, köprünün Avrupa ayağının bulunduğu bölgeyi basına gezdirerek projeyi değerlendirdi. IC Holding'in enerji ve inşaat bölümünün başında olan oğlu Fırat Çeçen ve Finans Koordinatörü Birkan Özen'le birlikte basının karşısına çıkan İbrahim Çeçen, 3'üncü köprünün diğerlerinden önemli farklarının aynı tabliye üzerinde raylı sistemle birlikte yayalar için yürüyüş yolu da içermesi olduğunu söyledi.

GELİRİN DÖRTTE BİRİ KÖPRÜDEN
Herkesin merak ettiği, köprünün yatırımı kadar şirketin ne kadar gelir elde edeceği. IC İçtaş’ın patronu İbrahim Çeçen, gelirin 4'e 1'ini köprüden, geri kalanını ise bağlantı yollarındaki gişelerden elde edeceklerini belirterek, “Biz projenin kârından çok şerefiyle ilgiliyiz. Su satar, kâğıt helva satar kazanırız” diye konuştu.

135 BİN ARAÇ AŞILIRSA GEÇİŞ ÜCRETİ DÜŞEBİLİR
Proje için günlük 135 bin otomobil geçişi için Hazine garantisi alındığını hatırlatan IC Holding Finans Koordinatörü Birkan Özen ise, “Bu rakamın altına düştüğü takdirde farkı devlet ödeyecek. Ancak Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki ağır araç trafiğinin zorunlu olarak buraya yönlendirileceğini dikkate aldığımızda bu geçiş rakamı aşılacaktır. Zaten 1 TIR'ı 5 otomobil karşılığı olarak kabul edebilirsiniz. O zaman da köprü otomobil geçişi 3 dolar olduğuna göre TIR sadece köprüyü 15 dolara geçecektir” dedi. Özen, 135 binin ne kadar üzerine çıkılırsa geçiş ücretinin de ona göre düşmesinin söz konusu olacağını dile getirdi.

Köprüden en iyi koşullarda beklenen gelirin aylık 50 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Bu da 2015-2025 arası 10 yıllık döneminde minimum 6 milyar dolar gelir elde edilmesi demek. Köprü geçişi otomobiller için 3 dolar belirlenirken, köprü dışındaki bağlantı yollarından da kilometre başına 8 sent gelir elde edilmesi planlanıyor.

Köprünün yanı sıra otoyol geçişleri de eklendiğinde 2.5 milyar dolar maliyetle yapılması beklenen köprüden 10 yıl boyunca elde edilecek gelirin 6 milyar doların çok üzerinde gerçekleşmesi muhtemel görünüyor. Söz konusu rakamlara 10 yıl boyunca araç sayısındaki artışın dahil edilmediği göz önüne alındığında yüksek çıkma olasılığı hiç sürpriz olmayacak görünüyor.

KÖPRÜNÜN AYAKLARINA RESTORANLAR AÇILACAK
Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün ayaklarında kafe ve restoranların açılacağını dile getiren İbrahim Çeçen, aynı zamanda köprüde yürüme yolu da olacağını söyledi.

‘İmkân olsa kendi adımı koyardım!’
Köprüye Yavuz Sultan Selim ismi verildiğinden temel atıldığı gün haberdar olduğunu da belirten İbrahim Çeçen, "İsim konusunda sürece dahil olmadık. İmkân olsa kendi adımı koyardım" diye espri yaptı.

Köprüde yasal süremiz 36 ay
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 24 ayda bitirme sözü aldığı 3. köprü için Çeçen, “Bunun için gayret edeceğiz ama bizim yasal süremiz 36 ay” dedi. İbrahim Çeçen, 4.5 milyar liraya mal olacak proje için 7 banka ile (Akbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi Bankası, Halkbank, Vakıfbank) finansman konusunda anlaştıklarına dikkat çekerek 9-9.5 yıl vadeli 2.3 milyar dolar kredi için anlaştıklarını, yüzde 20 de özkaynak kullanacaklarını söyledi. Söz alan Finans Koordinatörü Birkan Özen, faiz oranı konusunda gizlilik anlaşması gereği bilgi veremeyeceklerini piyasa koşullarında gerçekleştiğini ifade ederken söze giren Çeçen, "Alan memnun veren memnun" dedi.