Emniyet ve Yargı içindeki PARALELLER işte böyle çalışıyor

Eski Ankara Emniyet Müdürü Özdemir'in Özel Kalem Müdürü Zeren, 'özel ileti' belgesini emniyet içindeki paralel yapının hazırladığını öne sürdü.

zeren: ben yapmadim paralel yapi yapti

Özel belgede sahtecilik, iftira ve suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak' suçlamalarıyla yargılanan eski Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir'in Özel Kalem Müdürü Ömer Zeren, dava dosyasında bulunan 'özel ileti' belgesini emniyet içindeki paralel yapının hazırladığını ve kendisi tarafından hazırlanmış gibi gösterildiğini öne sürdü.

ÖZEL BELGEDE SAHTECİLİK, İFTİRA...

Hakkında özel belgede sahtecilik ve iftira suçlamasıyla dava açılan eski Ankara Emniyet Müdürü Orhan Özdemir'in Özel Kalem Müdürü Ömer Zeren, içinde Emniyet ve yargı mensuplarının bulunduğu bir yapının, sahte belge üreterek önemli görevlerde bulunan kişileri suçladıklarını ileri sürdü.

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre; Zeren'in yanı sıra Murat Çetiner'in de 'özel belgede sahtecilik, iftira ve suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak'tan Ankara 8'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına dün devam edildi. Duruşmada dava dosyasında bulunan 'özel ileti' belgesiyle ilgili açıklamalarda bulunan Zeren, söz konusu belgenin kendisi tarafından hazırlanmış gibi gösterildiğini öne sürdü. Zeren, Emniyet içindeki paralel yapının yasal olmayan toplantısındaki kararın yer aldığı Özel İleti Belgesi'nin bizzat dönemin İstihbarattan Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Muharrem Durmaz tarafından oluşturulduğunu söyledi.

Zeren, "2 farklı bilirkişi, belgenin 'sahte belge üretildiği algısı yaratılmak' amacıyla sonradan oluşturulduğu yönünde rapor verdi. Komplo var, bunu da ancak paralel yapı yapar. Bunun içinde maalesef Cumhuriyet Savcısı Cemil Tuğtekin de var. Emniyet içinde bir çete var, örgüt var. Yargı ve Emniyet ayağıyla birlikte çalışıyor bu insanlar, paralel bir ekip var" iddiasında bulundu.

DAVANIN SEYRİ

Dava dosyasına ve savunmanın iddiasına göre Orhan Özdemir'in görevden alınması için Emniyet içindeki bir grup çalışma başlattı. Bu amaçla, Kayseri merkezli sürdürülen ihale yolsuzluğu ve bazı Emniyet ihalelerindeki yolsuzluk olayında Özdemir'in parmağı olduğu iddiası gündeme getirildi. Başlatılan soruşturma neticesinde Savcı Tuğtekin, 19 Haziran 2010'da Özdemir'in ifadesini aldı ve tutuklanmasını istedi. Ancak mahkeme reddetti. Özdemir ise istihbarattan Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Muharrem Durmaz ile İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Zeki Güven'i 26 Haziran 2010'da görevden aldı.

SAVCI TALİMAT VERDİ

Savcı Tuğtekin, 10 Mayıs 2011'de Kayseri'deki ihale yolsuzluğu soruşturmasında Özdemir'i şüpheli yaparken, Zeren hakkındaki dosyayı ayırdı. Tuğtekin, hakkındaki iddialar nedeniyle özel yetkisi kaldırılarak HSYK kararnamesi ile görevi değiştirildi ve Kocaeli Başsavcıvekili olarak atandı. Savcı Yıldırım Bayyurt'un yürüttüğü soruşturmada Zeren'in Muharrem Durmaz imzası bulunan 'özel ileti' başlıklı sahte belgeyi hazırladığı iddia edildi. Savcı, Zeren hakkında 'özel belgede sahtecilik, iftira, yargılama görevini yapanı etkileme ve suç işlemek için kurulan örgüte üye olmak' iddiasıyla 13 Haziran 2013'te dava açtı.

Halen Muş İl Emniyet Müdürü görevini sürdüren Durmaz da söz konusu belgenin Ömer Zeren tarafından üretildiği iddiasıyla şikâyetçi oldu. Savcı Tuğtekin de 'özel ileti' isimli belgede hakkında yer verilen iddialar nedeniyle 'mağdur sıfatıyla' dosyaya katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.