Emlak Konut GYO’dan ikincil Halka Arz

Emlak Konut GYO, ödenmiş sermayesini 2 milyar 500 milyon liradan 3 milyar 800 milyon liraya çıkartıyor. Emlak Konut GYO paylarının ikincil halka arzında 1 milyar 300 milyon TL nominal değerdeki hisse halk arz edilecek.

Emlak Konut GYO’dan ikincil Halka Arz

Emlak Konut GYO, Haziran ayında gerçekleştireceği paylarının ikincil halka arzıyla ödenmiş sermayesini 2 milyar 500 milyon liradan 3 milyar 800 milyon liraya çıkartıyor. Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. liderliğinde gerçekleştirilecek ikincil halka arzın, yurtdışındaki liderliğini ise Merrill Lynch International üstlenmiş durumda. Söz konusu ikincil halka arzla birlikte şirket, 1 milyar 300 milyon lira nominal değerdeki hisseyi halka arz edecek. Bu, Türk sermaye piyasasının en büyük halka arzlarından biri olacak.

5-7 Haziran 2013 tarihleri arasında talep toplanacak olan halka arzda fiyat aralığı 2,65 - 3,10 TL seviyesinde belirlendi. Halka arz edilen hisselerin  % 80'i Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcılara, % 10'u Yurt İçi Bireysel Yatırımcılara ve kalan % 10'u ise Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılara tahsis edildi.

Emlak Konut ve TOKİ halka arzdan sonra 180 gün boyunca hisse senedi satmama taahhüdü vermektedir. Ayrıca halka arz gelirinin yüzde 10'una kadar olan kısım fiyat istikrarını sağlamak için kullanılabilecek.

Yeni Yatırımların Finansmanında Kullanılacak

Halka arzdan elde edilecek net gelirin çoğunluğunun yeni arsa alımları ve ilgili yatırımları finanse etmek için kullanılması planlanmaktadır.  Halka arzla ilgili değerlendirmede bulunan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, dünya markası olma yolunda ilerleyen şirketin, geleceğin şehirlerini oluşturmak üzere gücünü paylaşmak için ikincil halka arz kararı aldığını açıkladı.  Kurum “Hükümetin 2B düzenlemesi, mütekabiliyet yasası, kentsel dönüşüm seferberliği ve konutlarda yeni KDV düzenlemeleri gayrimenkul sektörü ve kentlerin gelişimi açısından büyük bir fırsat oluşturdu. Bu fırsat ortamını, bu atmosferi dünya markası olma yolunda gücümüzü artırmak üzere değerlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

Gayrimenkulde 60 Yıllık Güvence

1953'te kurulmuş olan Emlak Konut GYO, 2002'de GYO statüsü kazanırken, 2010 yılında  Türkiye'nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı olarak paylarının ilk halka arzını gerçekleştirmiştir.

59 proje dahilinde 53 binden fazla bağımsız bölümün satışını gerçekleştiren ve toplamda 4 milyon 700 bin metrekare üzerinde 31 projeyi tamamlayan Emlak Konut GYO; şimdi 60 yıllık köklü geçmişinden gelen finansal gücünü yeni hissedarlarla paylaşmaya hazırlanıyor.

4,9 Milyon Metrekarelik Arsa Stoğu

31 Mart 2013 tarihli finansal tablolara göre, şirket ihale edilmiş ve 3milyon metrekare üzerinde yükselen 31 proje ile 4,9 milyon metrekare arsa ve 16 bin 550 adet satılabilir bağımsız bölüme sahip bulunuyor.

2012 yılında 523 milyon lira net kar elde eden şirketin 31 Mart 2013 itibariyle net karı da 270 milyon lirayı aştı.  Aktif değeri 9 milyar 155 milyon lira olan şirketin özkaynaklarının toplamı 4 milyar 478 milyon lirayı buluyor.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 10 yılda 70 binin üzerinde nitelikli konutun ihalesinin gerçekleştiğini söyledi. 2013 yılsonunda 90 bin konut rakamına ulaşmayı hedeflediklerini de vurgulayan Kurum,  şirketin stratejisini;  orta ve üst-orta gelir grubu için İstanbul'daki konut pazarına odaklanmak, cazip arsalar alarak gayrimenkul sektöründeki öncü rolünü daha da güçlü kılmak ve birbirini tamamlayan iş modelleriyle sürdürülebilir nakit akışı oluşturmak olarak özetledi.

Emlak Konut Hedeflerine Ulaşıyor

Güçlü adımlar ve sağlam bir yönetimle her geçen yıl performansını artıran Emlak Konut GYO; hedeflerine hızla ulaşmak icin calisiyor. 2012 yılının tamamında 9 bin 100 adet bağımsız bölümün satışından 3 milyar 423 milyon lira ciro elde eden şirket, Mart 2013 itibariyle yaklaşık 3,836 bağımsız bölüm karşılığında 2 milyar 87 milyon lira hasılat gerçekleştirdi ve yılsonu hedeflerine ulasmak icin onemli bir adim atti. Emlak Konut'un geliri, yüklenicilerle yapılan sözleşmeler bazında, sözleşme tutarları üzerinden alınan şirket payından oluşmaktadır.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, yüklenicilerin, Emlak Konut GYO'yu itibarlı ve finansal olarak güçlü bir partner olarak gördüğünü, ev sahiplerinin de geçmiş başarıları ve TOKİ ile ilişkisi nedeniyle şirketi güvenilir bulduğunu belirtirken, “Bankalar da şirketimiz müşterilerine cazip koşullarda kredi vermek konusunda istekli” diye konuştu.

Hasılat Paylaşımı İle Karlılık Katlanıyor

Murat Kurum, şirketin ikincil halka arzdan gelmesi beklenen yeni kaynakla arsa portföyünü daha da zenginleştirmeyi hedeflediğini söylerken, satın alınan arsaların genel olarak 2 yılda proje olarak dönüşümünün sağlandığını, ortalama olarak en fazla 5 yıl içinde de şirketin finansal tablolarına karlılık olarak yansıdığını ifade etti.

Tüm bu nedenlerle devam eden ve bitirilen işlerle birlikte önemli miktarda iş hacmine sahip olan Emlak Konut, güçlü markasıyla lider konumunu sürdürüyor ve dünya markası olma yolunda hızla ilerliyor.