Maaşının 1.5 katı emekli promosyonu

Emekli promosyonu ne zaman almaya başlayacak? Yaklaşık 10 milyon emekliye promosyon verilmesi çalışmaları hızla sürüyor.

B

ir teklifte ise emekliye 3 yıl içinde maaşının 1.5 katı promosyon ödenmesi bile mevcut.

Emekliye 3 yıl içinde maaşının 1.5 katı promosyon

Promosyon almak isteyen emeklilerin talebini haklı bularak, çalışma başlatılması talimatı veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in "Yakın zamanda banka müdürleriyle bir araya geleceğiz" sözleri büyük heyecan yaratırken; gözler bankalara çevrildi.

Bankalar, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı ile yapılacak görüşme öncesi promosyon tekliflerine son şeklini vermeye başladı. Bir banka, SGK'yla görüşmede, emekliye 2 yıllık dönem için maaşı kadar promosyon vermeyi teklif edecek. Bir başka banka ise emekliye 3 yıllık dönem için maaşının 1.5 katı promosyon verme teklifinde bulunacak. Söz konusu banka, bu parayı 3 yıl içinde 6 ayda bir yapacağı ödemelerle emekliye vermeyi planlıyor. Görüştüğümüz 2 bankanın hazırladıkları teklifler şöyle:

Maaş ödeme anlaşması 2 yıllık imzalanacak. Emekliye maaşı kadar promosyon verilecek. Promosyon ödemesi peşin olarak emeklinin ilk alacağı maaşla birlikte hesabına yatırılacak. Emeklilerin bankada açılan maaş hesaplarından hesap işletim ücreti alınmayacak. Kredi kartı hesap ekstreleri için ücret talep edilmeyecek. Emekliler için maaşları tutarında kredili mevduat hesabı açılacak. Emekliye maaşının 3 katına kadar kefilsiz, gelir belgesiz kredi verilebilecek. Bir defada para çekme limiti emekli için bin 500 lira olacak. İnternetten yapılan EFT ücretlerinden para kesilmeyecek. Emekliye piyasadaki faiz oranlarının yüzde 0.25 altında konut, tüketici ve araç kredileri sunulacak.

Maaş ödeme anlaşması 3 yıllık imzalanacak. Emekliye maaşının 1.5 katı kadar promosyon verilecek. Promosyon ödemeleri 6 aylık periyotlar halinde yapılacak. Emekliye bankada açtığı hesaptan, hesap işletim ücreti muafiyeti sağlanacak. Kefilsiz olarak, kredili mevduat tahsisi yapılacak. Emeklinin çekeceği kredide, bankanın uyguladığı faiz oranından 0.30 puan daha düşük bir oran uygulanacak. Kredi kartı aidatı alınmayacak. Emekliye, diğer banka kredi kartlarını, borçları ile birlikte düşük faiz oranları ile transfer edebilme imkanı sunulacak. Konut sigortası ve taşıt kaskolarında, özel indirimler ve taksitlendirme yapılacak. Şubeden yapılan havale ücretsiz olacak. İnternet bankacılığından ve ATM'den yapılan EFT ile havaleden ücret alınmayacak.

EMEKLİ, PARASINDAN PARA KAZANACAK

Bankaların teklifleri arasında, emeklinin parasını değerlendirmek de bulunuyor. Banka, emeklinin hesabında para bırakması durumunda, bu parayı talimat verilmesine gerek kalmadan likit fonlarda değerlendirecek. Emekli bankada beklettiği paradan gelir elde edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir