Emeklilik sektörünün Cola Turka'sı olacağız

Asya Emeklilik Genel Müdürü Korkut, "Cola Turca mevcut pazarı büyütüp, yeni müşteriler kazandırarak pazarı geliştirmişti. Asya Emeklilik de BES'in büyümesi ve gelişimine bu şekilde katkı sağlayacak" dedi.

Emeklilik sektörünün Cola Turka'sı olacağız

Türkiye'de Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) 10 yılı geride bıraktı. Toplanan fonların büyüklüğü 23 milyar 433 milyon liraya ulaşırken, katılımcı sayısı da 3 milyon 800 bine ulaştı.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın startıyla başlayan ve yüzde 25 devlet katkı sağlayan yeni dönem deyim yerindeyse katılımcı patlamasına neden oldu. Ocak-Temmuz döneminde 621 bin 955 kişi yeni giriş yaparken, katılımcı sayısı 3 milyon 757 bin 663'e yükseldi. Sektörün kısa zamanda kanatlanmasını sağlayan 'Devlet Katkısı' BES'e olan ilgiyi körüklerken, yeni oyuncuları da harekete geçirdi.

Bu noktada özellikle İslami emeklilik tarafında hızlı bir büyüme yaşanması bekleniyor.

Vatan Gazetesi'nden Ufuk Şanlı'nın haberine göre İslami emeklilik fonlarının 2023 sonuna kadar 5 milyar liralık bir fon büyüklüğüne ulaşacağı tahmin ediliyor.

Asya Emeklilik Genel Müdürü Ercüment Korkut, “Yeni oyuncuların da katılımıyla sektör çok daha hızlı büyüyecektir” dedi ve ekledi: “Dini çekincelerle bireysel emeklilik sisteminden uzak duran büyük bir kitle var. Bu insanların sisteme katılması ve sahip oldukları birikimlerinin yastıkaltı yerine finansal enstrümanlarda değerlendirilmesi hem tasarruf açığının kapatılmasına hem de sermaye piyasalarının gelişimine büyük katkı sağlayacaktır”

Ülker Grubu, Cola Turka'yı piyasaya sürdüğü zaman herkes Coca-Cola ve Pepsi'ye rakip olacaklarını düşünmüştü. Ancak Cola Turka farklı nedenlerle kola içmeyen bir kitleyi kazanarak hem pazarı büyüttü hem de kendi markasıyla önemli bir oyuncu haline geldi. Asya Emeklilik'in de durumunun aynı olduğunu anlatan Korkut, “Asya Emeklilik de sisteme girmemiş ve varlıklarını yastık altında değerlendiren bir kitleyi kazanarak BES'in büyümesine ve gelişimine katkı sağlayacaktır” dedi.

100 BİN YENİ MÜŞTERİ

Faizsiz bankacılık prensipleriyle faaliyet gösteren ilk BES şirketi olan Asya Emeklilik, Mayıs 2012'den itibaren poliçe kesmeye başladı.

Geçen yılsonunda 35 bin katılımcı ve 23 milyon 700 bin liralık fon büyüklüğüne ulaşan şirket, geride kalan 7 ayda 60 bin yeni müşteri kazandı. “16 ay içinde büyük mesafe kat ettik” diyen Korkut, “Şu an itibarıyla hedeflerimizi aşmış durumdayız. Bu BES tarihinde bir ilk. Hedefimiz olan yılsonuna kadar 100 bin müşteri kazanma hedefine Eylül sonunda ulaşacak gibi görünüyoruz” dedi. Emeklilik Gözetim Merkezi verilerine göre 18 Ağustos itibarıyla Asya Emeklilik'in toplam fon büyüklüğü 104 milyon lira düzeyinde. Hedef ise yılsonunda 200 milyon liraya ulaşmak. Mevcut tabloya göre, 17 şirket arasında Asya Emeklilik 9 sırada yer alıyor.

Asya Emeklilik'in başarının Albaraka Türk ve Kuveyt Türk'ü de şirket kurma noktasında cesaretlendirdiğini anlatan Korkut, “BES sektörü 5-6 seneden önceden para kazanma şansınızın olmadığı bir sektör. Bu nedenle Bank Asya yönetimi bile karar alma sürecinde bayağı düşündü. Ancak tıpkı kredi kartında olduğu gibi kendisine güvendi ve yola çıktı. Sonuçta da belirli bir aşamaya gelmeyi başardık..”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

59 + = 66