Emeklilere kötü haber!

Maliye Bakanlığı, emekli ikramiyesi almış kişilerin kira beyannamesinde artık istisnayı kabul etmeyecek.

 emekliye kotu haber!				2012 yılı haziran ayında çıkan ve 2013 yılı gelirleri için ilk kez mart ayında uygulanacak yasaya göre kira geliri olan birinin emekli olması halinde aldığı emekli ikramiyesinin de toplam kazanca dahil edileceği belirtilerek kira istisnasından yararlanamayacağı kaydedildi.

Mart ayında kira gelirleri beyan edilecek. Maliye Bakanlığı , emekli ikramiyesi almış olanların kira beyannamesinde istisnayı kabul etmeyecek. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın hazırladığı tebliğ taslağıyla birden fazla geliri olanların hangilerinde kira istisnasının kabul edilmeyeceğine açıklık getirildi.

Tebliğ taslağında kamudan emekli olan bir kişi örneği verilerek, emekli olması halinde aldığı emekli ikramiyesinin de toplam kazanca dahil edileceği, kira istisnasından da yararlanamayacağı kaydedildi. Vergi Uzmanı Şükrü Kızılot, yasanın zorlandığını belirterek, bu durumdaki kişilerin tebliğ Resmi Gazete’de çıktıktan sonra 60 gün içinde Danıştay’a iptal davası açabileceklerini söyledi. 

Geçen yıl elde edilen kira gelirlerinin beyan dönemi 1 Mart tarihinde başlayacak. Maliye 1 milyon 170 bin evsahibinin beyannamesini önceden doldurmaya hazırlanıyor. İnternet ortamında Maliye tarafından doldurulacak olan beyannameler, kira gelirlerinin otomatik olarak beyan edilmesini hedefliyor. Bu arada 2012 yılında çıkarılan bir yasal düzenleme ile de birden fazla gelir elde edenlerin kira istisnasından yararlanmasının önü kapatılıyor.

Kira gelirlerinde belli bir sınırın altında kalan kiralar için beyanda bulunulmasına ve vergi verilmesine gerek yok. Kiralarda beyan için sınır 2013 yılı için 3 bin 200 lira. Ev sahibi eğer 5 bin lira kira geliri elde etmişse önce 3 bin 200 liralık sınır düşülüyor, ardından kalan kazanç için vergi ödeniyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir