Emekliler ekstra zamlarla sevinecek

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine, 2 kez enflasyon zammı ve 100 lira artış verilecek. Memur emeklileri % 6+5 zam ve fark alacak.

emekli ekstra zamla gulecek2016 yılında tüm çalışanlar gibi emeklilerin de maaşı değişecek. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, Ocak ve Temmuz'daki enflasyon zamlarına ek olarak bu ay 100 lira seyyanen artıştan da yararlanacak. Memur emeklileri de yüzde 6+5 zam ve enflasyon farkı alacak. Ayrıca emekli esnaftan yapılan yüzde 10'luk kesinti kaldırılacak. İşte emeklileri yeni yılda bekleyenler:

SSK VE BAĞ-KUR'LU:

Hükümet, 1 Kasım seçimleri öncesinde müjdesini verdiği 100 liralık zammı jet hızıyla hayata geçirdi. Böylece tüm SSK ve Bağ- Kur emeklilerine Ocak'ta çifte zam göründü. SSK ve Bağ-Kur emeklileri, bu ay, hem enflasyon zammı alacak hem de 100 liralık seyyanen artışı maaşında görecek. Enflasyon zammının oranı ise 4 Ocak günü Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıklayacağı enflasyon verisiyle ortaya çıkacak. 2015'in ikinci 6 aylık döneminde enflasyon ne kadar çıkmışsa, SSK ve Bağ-Kur emeklileri de o kadar zam alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Temmuz'da da zam var. Temmuz'da tüm SSK ve Bağ- Kur emeklileri 2016'nın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon kadar zam alacak. Temmuz'daki zam da enflasyona göre belirlenecek.

MEMUR EMEKLİLERİ:

Memur emeklileri, 2016 yılında da memurlarla aynı zamları alacak. Bu ay maaşlar toplu sözleşme kapsamında yüzde 6 artırılacak. Ayrıca 2015 yılından enflasyon farkı oluşmuşsa, bu da Ocak'ta ödenen maaşlara yansıtılacak. Memur emeklileri, 2015'te yüzde 7.95 zam almıştı. Şu ana kadar gerçekleşen enflasyon verileri de bu zam oranını aştı. Dolayısıyla memur emeklilerine de bu ay çifte zam göründü. Ancak enflasyon farkı konusunda kesin sonuç, 4 Ocak'ta Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıklayacağı verilerle belli olacak. Memur emeklileri ayrıca, Temmuz'da memurlar gibi yüzde 5 zamdan yararlanacak. Yine enflasyon farkı imkanı da olacak.

ÇALIŞAN EMEKLİLER:

Çalışan emeklilere de ekstra bir zam yolda. Hükümet, seçim öncesinde sözünü verdiği düzenlemeyi en kısa sürede hayata geçirecek. Bu düzenleme ile, emekli olup esnaflık yapanların maaşından yapılan yüzde 10'luk Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi kaldırılacak. Böylece emekli esnafın geliri artacak. Örneğin; bin lira alan bir emekliden 100 lira kesinti yapılıyorken, yeni düzenlemeyle bu 100 lira cepte kalacak. Bu müjde, Hükümet'in açıkladığı eylem planında 3 ay içinde yapılacak icraatlar arasında yer alıyor. 3 aylık süre de 21 Mart'ta doluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir