Emekliler, 6 zam coşkusu için beklemede..

Temmuz'da aldıkları zamlarla sevinen emekliler, Ocak ayında alacaklarızamlı maaşlara kilitlendi. Ocak'ta tüm emeklilerin geliri yükselecek. SSK ve Bağ-Kur'lulara enflasyon zammı. Memur emeklilerine zam+enflasyon farkı. Tüm emeklilerin aylık ek ödemesinde artış. 150 bin SSK ve Bağ-Kur'luya seyyanen zam. 5 görevden emekli olan memurlara gösterge ayarı. Emekli doktorlara aylık 2 bin 291 lira ilave ödeme.

milyonlar bekliyor! 6 zam birdenÖnümüzdeki dönemde emeklileri bekleyen 6 farklı zam var. Ocak'ta tüm emeklilerin geliri yükselecek. Bazı emekliler için de ekstra artışlar devreye girecek. İşte yeni zamlar:

Tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşları Ocak'ta, bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar artacak.

Programdaki enflasyon tahminine göre zam oranı yüzde 10.65 olacak. Beklenti anketindeki tahmine göre ise artış yüzde 13.78'i bulacak.

Memur emeklilerine Ocak'ta yüzde 4 zammın yanı sıra 2018'in ikinci yarısında gerçekleşen enflasyonun yüzde 3.5'i aşan kısmı kadar fark yansıtılacak.

Fark, programdaki tahmine göre yüzde 7.15, beklenti anketine göre yüzde 10.28 olacak. Böylece zam yüzde 11.15 ya da 14.28'e ulaşacak.

Ocak'ta, tüm emeklilerin maaşları artacağı için ek ödeme tutarları da yükselecek.

Ayrıca yüzde 5 ek ödemeden yararlanma sınırı da yükselecek. Enflasyon tahminlerine göre bu sınır bin 264 liraya çıkabilecek.

Maaşı bin liranın altında olan 150 bin SSK ve Bağ-Kur emeklisine seyyanen zam yapılacak.

Maaşlar bin liraya tamamlanacak. Zammın yürürlük tarihi henüz açıklanmadı.

Öğretmen, polis, hemşire, din görevlisi ve idareci memurların ek göstergeleri 3.600'e çıkarılacak. Bu, ikramiyeleri ve emekli maaşlarını ciddi oranda artacak.
Ek gösterge artışından memur emeklileri de yararlanacak. 1.5 milyon kişinin yüzü gülecek.

HER AY EK ÖDEME
Emekli Sandığı kapsamındaki emekli doktor ve diş hekimlerine ek ödeme düzenlemesi Ocak'ta yürürlüğe girecek.

Her ay verilecek ek ödemenin tutarı programdaki enflasyon tahminine göre uzman doktor ve diş hekimlerinde 2 bin 228, uzman olmayanlarda bin 704 lira olacak.

Beklenti anketindeki tahmine göre ise uzman olanlara 2 bin 291, uzman olmayanlara bin 752 lira ödenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir