Emekli promosyon ödemelerinde son dakika!

Milyonlarca emekli, promosyon ödemeleri için son durumu merak ediyor. Son bir kaç aydır çok fazla farklı haberlerle kafaları bir hayli karışan emeklilerin. merak ettiği sorulara dayanarak, promosyon ödemelerinde 3 aydır yaşanan tüm gelişmeler için bir son durum haberi hazırladık. (15 Mart 2017 )

Promosyon alacak emekliler:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, milyonlarca emekliyi ilgilendiren önemli bir açıklama yaptı. Emeklilere promosyon ödemesinde, bankaların istediği fatura ve kredi kartı şartı kaldırıldı.

Bakan Müezzinoğlu, İstanbul'da katıldığı bir toplantıda, gazetecilerin sorusu üzerine, emekliye promosyon ödemesinde fatura ile kredi kartı veya kredili mevduat hesabı şartlarının tümden kaldırıldığını açıkladı.

Bakan Müezzinoğlu, 3 yıl o bankada kalma taahünde bulunan emeklilerin promosyondan yararlanacağını açıkladı. Promosyon düzenlemesi 11 milyon 750 bin emekliyi kapsıyor.

  1. 1000 lira altında emekli maaşı alanlara 300 lira;
  2. 1000-2000 lira arası 375 lira;
  3. 2000 lira üzerine 450 lira

promosyon ödemesi yapılıyor.

ÖDEMELER MART, NİSAN VE MAYIS AYINDA YAPILACAK

Emekli promosyon ödeme tarihleri belli oldu buna göre. Promosyon ödemeleri emeklileerin T.C. kimlik numarasının son rakamına göre verilecek.

TC NO son rakamına göre ödeme planı:

  1. 9-7-5 olanlar Mart ayında,
  2. 3-1-8 olanlar Nisan'da,
  3. 6-4-2-0 olanlar ise Mayıs ayında

promosyon ödemelerini alacaklar.

2017 Emekli promosyon ödemeleri o ay ki maaşın alınacağı gün hesaba aktarılacak.

Emekli promosyonları kaç TL olacak?

Emekli promosyon ödemelerinin tarihleri belli olması üzerine kim ne kadar alacak soruları sorulmaya başladı. Yapılan resmi açıklamalar neticesinde emekli promosyonları;

  1. Maaşı 1000 TL'den az olanlar için; 300 TL
  2. Maaşı 1000 TL-2000 TL olanlar için; 375 TL
  3. Maaşı 2000 TL'den fazla olanlar için; 450 TL

İşte Emekliye promosyon veren bankalar

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile 16 banka ile protokol anlaşması imzalandı  Buna göre emekli promosyon ödemesi yapan bankalar

- Ziraat Bankası
- Türkiye İş Bankası
- Yapı Kredi Bankası
- ING Bank
- Akbank
- Burgan Bank
- Vakıf Bank
- Türkiye Ekonomi Bankası
- Garanti Bankası
- QNB Finansbank
- Şekerbank
- Halkbank
- Fibabank
- Denizbank
- ICBC Turkey
- PTT

 

Emekli promosyonu evrakı imzalarken bu ibareye dikkat edin

Emekli promosyonu şartları neler?

Emekli promosyonu almak isteyenler promosyon almak istedikleri bankaya, 3 yıl için maaşını taşıyacağının sözünü verecek ve sözleşme imzalayacak. Ayrıca kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı açılması gerekiyor.

Öte yandan emekli promosyonu şartlarında bir takım düzenleme yapıldı. Promosyon ödemesi yapacak bankalar iki tane de otomatik ödeme talimatı vermesini istiyordu. Bakanlığın konuya ilişkin yaptığı çalışmalar sonucunda bu şartların da değiştirildiği bildirildi.

Yapılan açıklamada, “Emekliler, kredili mevduat hesabı (KMH) veya kredi kartı seçeneklerinden sadece birini seçebilecektir. Eşlerden her ikisi de emekli ise ve emekli aylığı alıyorsa promosyon anlaşması yapmak istedikleri bankaya sadece iki otomatik ödeme talimatı vermeleri yeterli olacaktır” denildi.

Vefat eden emeklilerin hak sahipleri olan dul ve yetimler de emekliye promosyon ödemelerinden yararlanacaklar. Sistem bu durumda olanlar için de aynı şekilde işlemeye devam edecek. Maaş tutarına göre promosyon tutarı belirlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir