Emekli, maaşının 10 katına kadar faizsiz krediyi sevdi

Kamu bankaları, diğer bankaların da ağzını sulandıracak şekilde emeklilere nakit desteği sağlamak için FAİZSİZ KREDİ hazırlığına başladı. Büyük bir ihtimalle hayata geçecek olan düzenlemeye göre, emekliler, aylığını hangi bankadan alıyorsa o bankadan maaşının 10 katına kadar kredi kullanabilecek.

emekliye 10 katina kadar faizsiz kredi!3 kat zorunlu değil..

Öncelikle kamu bankalarıyla görüşmeler yapılacak. Buna göre emeklilere maaşlarının 10 katı kadar faizsiz kredi verilmesi gündeme gelecek. Emekliler krediyi isterlerse daha az kullanabilecek. Kredinin geri ödemesi ise emeklinin maaşından taksitler halinde kesilecek.

Emekli için tüm imkânlar seferber ediliyor

Ek işlem gerekmeyecek

Taksit ödemelerinin sürdüğü dönemde emekliler maaşlarını krediyi veren bankadan alacak. Böylece taksitler hesaptan kesilecek ve emeklinin ikinci bir işlem yapmasına da gerek kalmamış olacak.

Ek ödeme, 30 - 224 TL artar

2006 yılında emeklilere ödenen vergi iadesi kaldırılmış, yerine ek ödeme getirilmişti. Emekli aylıklarına göre yapılan ek ödeme 2 oran üzerinden ödeniyor. 2018 yılı ocak itibarıyla emekli aylıkları  bin 18 liraya kadar olanlara yüzde 5, bin 18 liranın üzerinde olanlara yüzde 4 ek ödeme yapılıyor. 12 milyon emekliye maaşının yüzde 4-5’i oranında verilen ek ödemenin yüzde 9’a çıkarılması gündemde. Düzenleme hayata geçerse maaşlar 30 ila 224 lira artacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *