Emekli maaşına haciz itirazla durdurulabiliyor mu?

Borçları yüzünden icra riski altında bulunan emeklilerin en çok merak ettiği konuların başında “maaşıma haciz gelir mi?” sorusu geliyor.

emekli maasina haciz itirazla durdurulabilirİcra uzmanı Caner Çakı “Bankadan kredi almıştım, ödeyemedim, haciz gelir mi?’ gibi birçok soru ile karşılaşıyoruz. Kesinti, maaşın en fazla yüzde 25’i kadar yapılabiliyor” dedi.

Sosyal güvenlik hukukunda ise sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödeneklerinin haczedilmesinin yasaklandığını belirten Çakı, emekli maaşındaki haciz kesintinin sonlandırılmasının mümkün olduğunu kaydetti.

ŞİKAYET EDEBİLİRSİNİZ

Çakı “Haciz kesintisi koyan icra müdürlüğüne başvurarak, 5.510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun uygulanmasını talep edin. Büyük ihtimalle talebiniz cevap bulacaktır. Bulmadığı takdirde ise icra tetkik merciine başvurarak haczi yasak olan maaşınızın kesintiye uğradığından şikâyetçi olabilirsiniz. İcra tetkik hâkimi sizin şikâyetinizi inceleyecek, maaşınızdaki haczin kaldırılması kararı verecektir” dedi.

Hangi maaşlara haciz geliyor? Gelirse nasıl kaldırılır?

Varlık Yönetim Şirketleri akraba avında!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir