Emekli İkramiyesinde son durum - Kurban Bayramı 700 TL

2015 Kurban Bayramında emekliler ikramiye alabilecek mi? Milyonlarca emekli bu habere odakladı. En çok merak edilen soru Emekliler 2015 yılı kurban bayramında ne kadar ikramiye alacak?

Erken seçim beklentisinin yükselmesiyle partilerin yeni ekonomik vaatleriyle ilgili haberlerin sayısı da artmaya başladı.

 

EMEKLİYE 700 TL İKRAMİYE

CHP'nin 7 Haziran seçimleri öncesinde açıkladığı ekonomik vaatlere yenilerini eklemek için çalışmalar yaptığı yönündeki haberlerin ardından AK Parti'nin de sosyal kesimleri ilgilendiren projelere ağırlık vereceği haberleri geliyor.

Takvim Gazetesi'nde yer alan habere göre AK Parti, özellikle emeklileri sevindirecek bir çalışma yapıyor.

Henüz hazırlıkları süren çalışmada emeklilere özellikle Kurban Bayramları'nda ikramiye ödenmesinin de gündemde olduğu belirtilen haberde, "Emeklilere her Kurban Bayramı'nda 700 lirayı bulan yardım yapılması da tartışılan konular arasında bulunuyor. Ayrıca memur, işçi gibi kesimlere de önemli iyileştirmeler yapılması konuşuluyor. Bu noktada Toplu Sözleşme'deki zam teklifinin artırılabileceği belirtiliyor. Hükümet ilk etapta memurlar için yüzde 4+4 zam teklif etmişti. Bunun dışında yapılacak iyileştirmeler netleştikçe kamuoyuna açıklanacak" denildi.

 

EMEKLİLER İKRAMİYE BEKLİYOR

DİSK Emekli Sen Şubesi Başkanı Suat Başaraner, kurban bayramı öncesinde emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi yönünde CHP’nin sunduğu kanun tasarısına karşı çıkacak olan siyasi partilere oy vermeyeceklerini belirtti.

CHP tarafından meclise sunulan emeklilere kurban bayramı öncesinde bin 650 TL bayram ödeneği ödenmesini kapsayan kanun teklifi emeklilerin gündemine girdi. Konu ile ilgili açıklama yapan Emekli Sen Şube Başkanı Suat Başaraner, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in imzasını taşıyan söz konusu bayram ödeneği kanun tasarısının bir an evvel görüşülerek kabul edilmesini istedi. Emeklilerin bugün yoksulluk ve açlık sınırı altında yaşam mücadelesi sürdürdüğünü belirten Başaraner, TBMM’yi göreve çağırarak bayram öncesinde yaşanan ekonomik sorunların bir nebze de olsa düzeltilmesini beklediklerini vurguladı.

 

İKRAMİYE YOKSA OY DA YOK

Başaraner, Cumhuriyet Halk Partisi’nin emekliler için 7 Haziran seçimleri öncesinde iki maaş ikramiye ve bayram öncesi ikramiye sözlerinin arkasında durduğunu söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na emeklilerin yaşadıkları sıkıntıları aktardıklarını ifade eden Başaraner, “Buradan milletvekillerine sesleniyoruz. Bilmelisiniz ki konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Emeklilerin 1 Kasım genel seçimlerinde bu kanuna destek vermeyen siyasi partiler ile milletvekillerine oy vermemeleri için de çalışacağız” dedi.

 

Zamda 2 formül

100 liralık seyyanen zam müjdesinin yankıları sürüyor. Gözler detayları açıklayacak Başbakan Ahmet Davutoğlu'na çevrilirken; yasa çıkartılarak verilecek zammın maaşlara yansıtılmasında 2 formül gündemde... SSK ve Bağ-Kur emeklilerine zam müjdesini Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz duyurmuştu. Yılmaz, bin ile bin 100 lira arasındaki emekli maaşlarını bin 100'e tamamlama, bin 100'ün üstündekileri de yıllık bin 200 liralık ek seyyanen artıştan istifade ettirmek istediklerini söylemişti. 100 liralık seyyanen zammın hayata geçirilebilmesi için yasa çıkarılması gerekiyor. Seçimlerin ardından Meclis çalışmaya başladıktan sonra ilk yapılacak yasal düzenlemelerden biri bu olacak. Zammın maaşlara yansıyacağı tarih konusunda da 2 formül konuşuluyor.

 

ÇALIŞMA SÜRÜYOR

İlk formüle göre; seyyanen zam, yasa çıkarılıp Resmi Gazete'de yayımlanır yayımlanmaz maaşlara yansıtılacak. Bunun ardından Ocak ayında tüm SSK ve Bağ- Kur emeklileri, rutin enflasyon zamlarını alacak. Diğer formüle göre; Cevdet Yılmaz'ın duyurduğu zam, Ocak ayında yürürlüğe girecek. Hem enflasyon artışı hem de seyyanen zam aynı anda uygulanacak. Tüm SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 6 aylık enflasyon kadar zam yapılacak. Buna ek olarak seyyanen zam da ödenecek.

 

EMEKLİ İÇİN YENİ MÜJDE

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, emeklilere maaş artışına ilişkin, "TBMM çalışıyor olsa bu düzenlemeler şimdi yapılırdı. Yeni TBMM'yi bekleyerek, bu düzenlemeleri gerçekleştireceğiz. Buradaki temel perspektifimiz artışlardan faydalanamayan kesimleri faydalandırmak" dedi.

Emekli kesimin kendileri için büyük önem taşıdığını anlatan Yılmaz, "Emeklilere dönük her türlü çalışmaya dikkatle bakıyoruz. Sadece maaş artışı değil. Emeklimizin ev sahibi olması ve başka mekanizmalar konusunda ne yapabileceksek, bu konularda çalışıyoruz" dedi.

 

BEYANNAMEYİ BEKLEYİN
AK Parti'nin başta emekliler, gençler ve kadınlara yönelik olmak üzere önemli müjdeler içeren seçim beyannamesi merakla bekleniyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu, katıldığı bir televizyon programında, seçim beyannamesinde yer aldığı konuşulan bazı vaatlerin sorulması üzerine, aday tanıtım toplantısında veya başka bir vesileyle en kısa zamanda seçim beyannamesini açıklayacaklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir