Elektrik için 1 Ekim’den önce zam yok

Dolar kurundaki yükselme eğiliminin enerji fiyatlarına yansımaları beklenirken, doğalgazda bu ay için zam açıklanmaması önümüzdeki 3 ayı kurtarmış oldu.

Elektriğe 1 Ekim’den önce zam yok

EPDK’nın elektrik tarifesindeki takvimi nedeniyle elektriğe 1 Ekim’den önce zam görünmüyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise enerji maliyetlerindeki yükselmeyi vatandaşa yansıtmamak için çalıştıklarını belirterek, “Son 3-4 ayı değerlendirdiğimizde yüzde 5’ler civarında maliyetlerimizle  alakalı bir yükselme oldu. Su kaynaklarımızı, yerli kaynaklarımızı harekete geçirmemiz gerekiyor” dedi.

Milliyet’e bilgi veren üretim sektöründen bir yetkili, doğalgaz fiyatları açısından zarar kapatma dönemleri olan yaz aylarının, dolar kuru nedeniyle zararla geçtiğini belirterek, “Önümüzdeki 3 ay üretici için çok zor geçecek” dedi. EPDK’nın önümüzdeki 3 aya ilişkin elektrik fiyatlarını temmuzda belirleyeceğini anımsatan yetkili, “Şimdi zam olsaydı elektriğe zam temmuz ayında yansıyabilirdi. Ama doğalgaza zam önümüzdeki ay olsa bile bunun elektrik fiyatlarına yansıması
1 Ekim’den önce olmaz” diye konuştu.

TOLERE ETMEYE ÇALIŞIYORUZ

HES’lerle ve nükleer güç santralleri ile ilgili yaptıkları her  çalışmanın, bu tür etkilerden kurtulmaya yönelik olduğunu vurgulayan Yıldız, sanayiciye, tüccara ve konut sahiplerine en uygun fiyatlarla hizmet götürmeye çalıştıklarını ifade etti. Türkiye’de şu anda piyasa fiyatlarından yüzde 20 daha ucuz elektrik kullanan sanayici bulunduğunu dile getiren Yıldız, “Döviz ile alakalı hareketlenmeleri kendi içimizde absorbe etmeye, tolere etmeye çalışıyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir