Ekşi Sözlük yazarları hakkındaki dava

Hz. Muhammed'e yönelik "hakaret içerikli ifadeler" kullandıkları iddiasıyla "Ekşi Sözlük" adlı internet sitesinin yöneticisi Sedat Kapanoğlu ile 39 yazarının, 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın görülmesine başlandı.

Ekşi Sözlük yazarları hakkındaki dava

Anadolu Adalet Sarayı 32. Sulh Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, müşteki Ali Emre Bukağılı ve avukatları ile tutuksuz yargılanan Sedat Kapanoğlu'nun da aralarında bulunduğu 27 sanık katıldı.

Duruşmada savunmasını yapan Kapanoğlu, internet sitesinde yer alan "ssg" adlı rumuzun kendisine ait olduğunu belirterek, beyanlarını yazılı olarak sunduğunu söyledi.

Kapanoğlu'nun avukatı da müvekkilinin kaleme aldığı yazının hakaret içermediğini, espri ve eleştiri niteliğinde olduğunu savundu.

Sanık Özgür Gezer de sitede "faerivian" rumuzunu kullanarak yazılar yazdığını, suçlamaları kabul etmediğini söyledi.

Sanıklardan Ari Stepan Algosyan da kendisinin Hristiyan olduğunu ve sitede "İsa" başlıklı bir yazı yazdığını kaydederek, "Aşağılamak gibi bir kastım yoktu. Hristiyanım, böyle bir şeyi dinim gereği zaten yapmam. Hakaret etme amacım yoktu. Sadece eleştirmek amaçlı yazdım" ifadelerini kullandı.

Sanık Ali Fasih Sayın da yazdığı yazının tamamen dil bilimsel bir tespit olduğunu, hakaret etme kastının bulunmadığını öne sürdü.

-"İnançlı bir insan olarak rencide oldum"

Müşteki Ali Emre Bukağılı da internet sitesinde dini değerlere hakaret eden kişilerle ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunduklarını ve şikayetlerinin devam ettiğini belirterek, "Dini değerlere hakaret ettiği bilinen bir internet sitesidir. Bakanlar dahi bu site hakkında açıklama yapıyor. İnançlı bir insan olarak rencide oldum" dedi.

Bukağılı'nın avukatı Fatih Mehmet Doğan da şikayetlerinin devam ettiğini ifade ederek, müvekkilinin duruşmaya katılmasını talep etti. Doğan, duruşmaya katılmayan sanıklar hakkında da yakalama kararı çıkarılmasını istedi.

Hakim Ahmet Kaya, savunması alınan sanıkların duruşmadan vareste tutulmasına, duruşmaya katılmayan diğer sanıkların zorla getirilmesine ve müştekinin suçtan doğrudan zarar görmediğinden katılma talebinin reddine karar vererek, duruşmayı erteledi.

-İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Savcısı Orhan İlbeyli tarafından hazırlanan iddianamede, şüphelilerin yazmış oldukları yazıların, ulusal ve uluslararası yasalarla korunan düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde açıklanmış bir eleştiriden ziyade, insan ilişkilerinin gelişmesine yarayan kamusal tartışmaya hiçbir katkıda bulunmayan ve yeryüzünde yaşayan insanların büyük çoğunluğunun mensubu oldukları 3 büyük dinin ortak değerleri olan "Allah, peygamber, cennet, cehennem, Kuran, İncil" gibi kavramlara yönelik hisleri nedensiz yere incitecek şekilde dini değerleri aşağılamak kastı taşıdığının anlaşıldığı belirtildi.

İddianamede bu kapsamda, "Ekşi Sözlük" adlı internet sitesi yöneticisi Sedat Kapanoğlu'nun da aralarında olduğu 40 şüphelinin, TCK'nın 216-3 ve 218-1. maddeleri uyarınca "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak" suçundan 9 aydan 1,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir