Ekonomi Bakanı Zeybekçi, faiz indirimi istedi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Merkez Bankası 'nın(MB)yarın yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin, "Türkiye'de bir an önce faiz oranlarının 29 Ocak'ta olduğu, yani çıkarıldığı seviyenin altına doğru bir an önce inmesini istiyoruz" dedi.

Ekonomi Bakanı Zeybekçi, faiz indirimi istedi

Bakan Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)'in düzenlediği "İhracatın Finansmanı" konulu toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
MB'nin yarın yapacağı Para Politikası Kurulu toplantısına yönelik beklentileri sorulan Bakan Zeybekci, "Yarın ki toplantı sonunda MB'nin faizlerle ilgili bir karar alması ya da faizleri aşağı yönde indirim kararı alması beklentisi var piyasada. Gerek ekonomide, gerek siyasette, gerek hükümette, gerekse MB'de hiç kimsenin Türkiye'de faizlerin yukarda olmasını, yükselmesini isteyeceğini sanmıyorum.
Yüksek faiz, enflasyon demek, büyümenin olmaması demek. Faiz eğer beklentilerin üstünde olursa, Türkiye'ye doğru istenmeyen sıcak paranın akması, TL'yi talep etmesi, TL'nin değerinin yukarı doğru çıkması demek. Bu diğer açmazı getiriyor beraberinde" yanıtını verdi.
Nihat Zeybekci, Türkiye'de yüksek faiz nedeniyle ihracatın negatif, ithalatın pozitif etkilendiğini, bunun da dış ticaret ve cari açığı artırıcı
riskler olduğunu kaydederek, "Dolayısıyla biz Türkiye'de bir an önce faiz oranlarının 29 Ocak'ta olduğu, yani çıkarıldığı seviyenin altına doğru bir an önce inmesini istiyoruz" diye konuştu. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir