'Ekim’e kadar faiz artışı yok'

ABD Merkez Bankası Fed’in üst düzey yetkililerinden biri, bankanın sıfıra yakın seviyelerde olan faizi Ekim ayına kadar yükseltmeyi planlamadığını açıkladı.

'Ekim’e kadar faiz artışı yok'

googletag.cmd.push(function() { googletag.display('div-gpt-ad-1399289158102-0'); });

ABD Merkez Bankası Fed, Ekim ayına kadar faizleri yükseltmeyi planlamıyor. Açıklama, Dallas Fed Başkanı Richard Fisher’dan geldi. Fisher, Fed’in varlık satın alma programını Ekim ayında sonlandıracağını, faizleri ancak bu ayın ardından yükseltmeyi gündeme getirebileceğini söyledi.

EKİM VURGUSU

 ABD’de bir televizyon kanalına konuşan Fisher, “Kişisel olarak varlık alım programının Ekim ayında sonlanacağını bekliyorum. Ondan sonra ekonominin durumuna bakmak zorundayız. Aldığımız önlemlerin ne derecede etkili olduğunu gördükten sonra faizleri yükseltme yönünde hareket edebiliriz” dedi. ABD’de işsizlik Nisan ayında yüzde 6,3 seviyesine gerileyerek son beş yılın en düşük seviyesini gördü. Ancak istihdama dair daha geniş mesajlar veren iş gücü piyasası, işe alımlar ve saatlik ücretler hala istenen seviyenin altında.

100 YIL İÇİNDE BİR GÜN YÜKSELECEK

 Fisher, ekonominin ne zaman yüksek faize hazır olacağını söylemek için “çok erken” olduğunu da vurguladı. Dallas Fed Başkanı, “Size şöyle bir tahminde bulunabilirim. Önümüzdeki 100 yılda faizler kesinlikle yükselecek” esprisi yaptı.

FAİZLER SIFIRDA KALMAYA DEVAM EDECEK

Fed, 2008 krizinde ABD ekonomisine destek olmak için başlattığı 85 milyar dolarlık varlık alımını bu sene itibariyle 10 milyar dolarlık kesintilerle azaltmaya başladı. Son olarak geçen hafta aylık Açık Piyasa Komitesi toplantısında varlık alımlarını 45 milyar dolara indirdi. Varlık alımları azaltılsa da Fed faizlerin “makul bir süre daha” sıfır seviyesinde kalmaya devam edeceğine dikkat çekiyor.(CNBCE)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *