Efsane banka geri dönüyor!

Bir dönemin sembol bankası Türk Ticaret Bankası’nda tarihi gün. Dün saat 14.00’te gerçekleşen Genel Kurul’dan ‘tasfiye sürecinin’ durdurulması kararı çıktı.

Efsane geri dönüyor!

Vatan'dan Ufuk Şanlı'nın haberine göre oybirliğiyle alınan karar banka çalışanlarını sevince boğarken, bankanın yeniden geri dönüşünün de yolu açıldı.

Vatan’ın görüşlerine başvurduğu TMSF kaynakları bundan sonraki yol haritası hakkında şu bilgiyi verdi: “ Tasfiye sürecinin durdurulması birinci aşamaydı. Böylece bankanın tüzel kişiliğinin devamı sağlandı. Yeni aşamada Türk Ticaret Bankası’nın yeniden bankacılık yapabilmesi için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) lisans alınması gerekiyor. Bu konuda gerekli çalışmalar tamamlandı.

500 MİLYON LİRALIK KAYNAK NEREDEN GELİYOR?

TMSF tasfiyeye girmeden önce bankaya 353 milyon liralık sermaye benzeri kredi aktarmıştı. Tasfiye döneminde ise bankanın Türkiye’nin her yerinde çok değerli olan gayrimenkulleri satılarak borçlar ödendi. Borçlar ödenip paraya ihtiyaç kalmayınca TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül de daha önce aktarılan 353 milyon lirayı geri aldı. Ancak çalışanlar Bankalar Yasası’nın 140’ıncı maddesine dayanarak “Tasfiye bitmeden alamazsınız” diyerek açtıkları davayı kazanınca para bankaya geri geldi. Bunun yanı sıra Türkbank’ın bankalarda mevduatta tutulan 120 milyon liralık bir mevduatı var. Buna gayrimenkuller de eklendiği zaman bankanın toplam nakit varlıklarının 504 milyon liraya ulaştığı tahmin ediliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.