E-fatura’nın ardından e-defter uygulaması geliyor

Bursa Vergi Dairesi Başkanı İbrahim Saydam, 1 Eylül 2013 tarihinde yürürlüğe girecek e-fatura uygulamasının ardından e-defter uygulamasının devreye gireceğini söyledi.

E-fatura’nın ardından e-defter uygulaması geliyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda (BTSO) 'E-fatura Uygulamasına Geçiş Süreci Başlarken Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Yolları' konulu toplantıda konuşan BTSO Başkanı Burkay, e-fatura yükümlülüğünün iş hayatına etkilerini değerlendirdi. Yeni düzenlemeyi ‘milat' olarak niteleyen Burkay, "E-fatura uygulamasıyla ileri teknolojinin ve şeffaflığın da temeli atılıyor. Finanstan taşımacılığa, tarımdan sigortacılığa kadar tüm hizmet sektörünün modernleştirilmesi amaçlanıyor." dedi. Uygulamanın, teknolojik gelişmelere paralel çok önemli düzenlemeleri de içerdiğine işaret eden Burkay, ticaret sicil kayıtlarının elektronik ortamda tutulması, sözleşmelerin kuruluş süreçlerinin elektronik ortamda yapılabilmesi, fatura ve teyit mektuplarının elektronik ortamda oluşturulması ve saklanması gibi temel hükümlerin iş hayatına ve devlet bürokrasisine modernleşme sağlayacağının altını çizdi.

SAYDAM: E-FATURA'NIN ARDINDAN E-DEFTER UYGULAMASI GELİYOR

 

Bursa Vergi Dairesi Başkanı İbrahim Saydam ise vergi idaresinin bilgi ve iletişim teknolojilerindeki değişimden uzak kalamayacağını belirtti. Saydam; beyanname, bildirim, form gibi evrakların elektronik ortamda alınmasının hem mükellef ve meslek mensuplarının işlerini kolaylaştıracağını hem de idareyi birtakım yüklerden kurtaracağını belirtti. Saydam, şu bilgileri verdi: "E-fatura uygulaması ile mükelleflerimiz kâğıt fatura düzenleme, karşı tarafa gönderme ve muhafaza etme yükümlülüğünden kurtularak bunların tamamını elektronik ortamda yapma imkânı elde edecektir. Bu uygulamanın pek çok faydasının yanı sıra vergi idaresine olan en önemli katkısı kayıt dışı ekonomiyle mücadele olacaktır. E-fatura ve arkasından gelecek olan e-defter uygulamasıyla mükelleflerin hareketleri anlık olarak idare tarafından izlenebilecek, elektronik ortamdaki veriler risk analizlerine tabi tutularak vergi kayıp ve kaçağı ile etkin mücadele mümkün olacaktır."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

41 − = 35