E-devlet'te trafik cezası sorgulaması nasıl yapılır?

E-devlet'te Trafik cezanızın olup olmadığını öğrenmek isterseniz plaka no girerek bunu görebilirsiniz.. Peki e-devletten araç plakası ile trafik cezası sorgulama nasıl yapılır?

Devlet kapısı e-devlet hizmetleri ile vatandaşa büyük kolaylık sağlamaya devam ediyor. E-devlet hizmetlerinden biri trafik ceza durumunu öğrenmek isteyen adaylar için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştiriliyor. Peki, e-devlet üzerinden trafik cezası sorgulama nasıl yapılır? Trafik cezası sorgulama işlemi için araç plakası yeterli mi? İşte, plaka ile araç ceza sorgulama işlemi ayrıntıları...

ARAÇ PLAKASI İLE TRAFİK CEZASI SORGULAMA

Emniyet Genel Müdürlüğü üzerinden sunulan hizmetlerinden trafik cezası sorgulamasu için gerekli olan bilgi yalnızca araç plakası. e-Devlet ile trafik cezası sorgulama için, turkiye.gov.tr internet sitesinden uygulamaya giriş yapılır.

e-Devlet’e giriş için; e-Devlet şifresi, mobil imza, e-İmza, internet bankacılığı ve T.C. kimlik kartı seçenekleri vardır. e-Devlet’e giriş işleminin ardından e-Hizmetler bağlantısı üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü menüsüne girilir. Menüden ‘’Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama’’ bağlantısı kullanılarak trafik ceza sorgulama yapılabilir. Kullanıcılar tarafından en fazla tercih edilen sorgulama seçeneği, e-Devlet ile sorgulamadır.

TRAFİK CEZASI NASIL VE NEREDEN ÖDENİR?

Trafik cezalarının ödenebilmesi için, sürücüye tebliğ edilmiş olması gerekir. Trafik cezası geldiği tarihten itibaren 15 gün içinde ödenirse yüzde 25 indirimden faydalanılabilir. Aynı zamanda trafik cezası geç ödenirse yüzde 5 gecikme zammı uygulanır. Ceza tebliğ edildikten sonra, anlaşmalı bankalar aracılığı ile trafik cezası ödenebilir. Banka seçeneği dışında, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden kredi kartıyla ve PTT şubelerinden nakit olarak ödeme yapılabilir.

ERKEN ÖDEMEDE İNDİRİM FIRSATI

Trafik cezasını erken ödeyenlere de indirim hakkı tanınır. Ceza kesilen kişilerin indirimli olarak ödeme yapabilmeleri için 15 gün süreleri bulunur. Cezanın kesildiği gün itibariyle 15 gün içerisinde ödeme yapılmazsa indirim hakkından da yararlanılamaz. Erken ödeme indirimi olarak yüzde 25 oranında indirim yapılır. Trafik cezasının geç ödenmesi durumunda da yüzde 5 gecikme zammı eklenir.

Trafik cezasına neden olan bazı durumlar ve bu durumlar karşısında kesilen trafik cezaları;

  • - Kırmızı ışıkta geçmek 206 lira1
  • - Ruhsatsız araç kullanmak 95 lira
  • - Yasak yerden dönüş yapmak 95 lira
  • - Ehliyetsiz araç kullanmak 1763 lira
  • - Sürüş esnasında cep telefonu ile konuşmak 95 lira
  • - Hız sınırını yüzde 30 oranında aşmak 427 lira

Kazaların yarıya yakını aşırı hızdan

Sürücü kaynaklı ölümlü ve yaralanmalı kazalara bakıldığı zaman; bu kazaların yarıya yakını aşırı hızdan kaynaklanıyor. Trafik kazalarının yüzde 43'ü aşırı hızdan, yüzde 15'i hatalı sollamadan, yüzde 2,73'ü kırmızı ışık ihlalinden, yüzde 2,53'ü ters yöne girmekten, yüzde 1,36'sı da alkollü araç kullanmaktan meydana geliyor.

AK Parti Erzurum Milletvekili Ilıcalı, araçların hızlı gitmesinin ne kadar tehlikeli olduğunu çarpıcı bir örnekle ortaya koydu.

Buna göre, 32 kilometre hızla giden bir aracın çarptığı 100 yayadan 5'i, 64 kilometre hızla giden bir aracın çarptığı 100 yayadan 85'i, 90 kilometre hızla giden bir aracın çarptığı 100 yayadan 99,9'u ölüyor.

30 kilometre hızla giderken kaza yapmak 1. kattan, 50 kilometre hızla kaza yapmak 3. kattan, 70 kilometre hızla kaza yapmak 6. kattan, 90 kilometre hızla kaza yapmak 10. kattan, 110 kilometre hızla kaza yapmak 15. kattan düşmeye eşdeğer olarak gösteriliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *