E-Devlet Girişi nasıl yapılır?

E-Devlet Girişi nasıl yapılır?

Tüm dünya genelinde artık teknolojinin sunmakta olduğu olanaklar insanlara oldukça büyük kolaylıklar sunmaktadır.

e-devlet-sorgulamaGünümüz dünyasında büyük bir hız ile gelişmekte olan teknoloji sayesinde artık insanlar internete çok daha hızlı, çok daha kolay ve çok daha güvenli bir şekilde erişim sağlayabilme olanağına sahip olabilmektedir.

Bu noktada ülkemizde internet üzerinde yer almakta olan E-Devlet sistemi sayesinde vatandaşlar devlet kurumları ile ilgili işlemlerini buradan gerçekleştirebilmektedir. Ancak E-Devlet giriş işlemi için vatandaşların yapmaları gereken bir işlem bulunmaktadır. Vatandaşların sisteme giriş yapabilmeleri için öncelikli olarak E-Devlet şifresi alması gerekmektedir. Günümüz dünyasında teknolojinin insanlara sunmakta olduğu olanaklar sayesinde internetin çok daha kolay bir şekilde kullanılabilir olması sayesinde internet çok daha yoğun ve sık olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Bu noktada ülkemizde devlet tarafından 2008 senesinde vatandaşların günümüz modern ve teknoloji dünyasının imkanları doğrultusunda bir hizmet alabilmesi amacı ile E-Devlet sistemi vatandaşların hizmetine sokulmuştur. Bu noktada internet üzerinde yer almakta olan bu E-Devlet sistemi üzerinde ülkemizde vatandaşlara hizmet vermekte olan tüm devlet kurumları yer almaktadır. Bu sayede de ülkemizde vatandaşlar tüm devlet kurumları ile ilgili olan pek çok işlemini oturdukları yerden E-Devlet sisteminin sunmakta olduğu olanakları kullanarak gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir.

E-Devlet sistemi üzerinde yer almakta olan devlet kurumları ile ilgili olan uygulamalar sayesinde vatandaşlar devlet kurumları ile ilgili olan işlemlerini vakit kaybı yaşamadan oturdukları yerden kolay bir şekilde gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedirler. E-Devlet sistemi üzerinde yer almakta olan bu devlet kurumları uygulamaları arasında ülkemizde vatandaşlar özellikle Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamalarını sıklıkla kullanmaktadır.

İnternet üzerinde yer almakta olan bu devlet sistemi üzerinde yer almakta olan devlet kurumları uygulamaları sayesinde ülkemizde vatandaşlar pek çok konudaki sorgulama işlemi başta olmak üzere pek çok işlemini sadece dakikalar içerisinde gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir. Ayrıca internet üzerinde yer almakta olan bu sistem üzerinde vatandaşlar günün herhangi bir saatinde işlemlerini en güncel bilgiler ile gerçekleştirebilme olanağına sahip olabilmektedirler. İnternet üzerinde yer almakta olan bu sistem ile işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için öncelikli olarak E-Devlet giriş işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu giriş işlemi için öncelikli olarak en yakın bir PTT şubesine giderek iki TL gibi cüzi bir ücret karşılığında E-Devlet şifresi alması gerekmektedir.

Vatandaşların PTT şubesinden almış oldukları bu E-Devlet şifresi sisteme ilk giriş esnasında dilenen bir şifre ile değiştirilebilme olanağı bulunmaktadır. Bu sayede E-Devlet şifresi çok daha kolay bir şekilde hatırlanabilme olanağı bulunduğu gibi aynı zamanda da şifrenin güvenliği artmış olacaktır.

E-Devlet şifresi herhangi bir şekilde unutulduğunda ya da kayıp edildiğinde vatandaşların yeniden en yakın PTT şubesine başvurarak yeni bir şifre talebinde bulunması gerekmektedir. Ancak bu noktada vatandaşların E-Devlet şifresi ile ilgili olarak unutma ve kayıp gibi sorunlarda ilk alıma göre daha yüksek bir tutar ceza olarak ödenmektedir. Bu noktada vatandaşlar E-Devlet giriş işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikli olarak PTT şubesinden almış oldukları şifre ve T.C. kimlik numarası ile sisteme giriş yapması gerekmektedir. E-Devlet giriş işlemi için vatandaşların dört adet giriş yöntemi seçeneği bulunmaktadır.

Bu noktada E-Devlet giriş sayfasında yer almakta olan şifre ile giriş, mobil imza ile giriş, elektronik imza ile giriş ve T.C. kimlik kartı ile giriş seçeneklerinden birini kullanabilmektedir. E-Devlet giriş sayfası üzerinde yer almakta olan bu giriş yöntemlerinin nasıl yapılacağına ve nasıl temin edileceğine dair en günce, en açıklayıcı ve en yönlendirici bilgiler internet üzerinde yer almakta olan ilgili web siteleri bulunmaktadır.

SSK hizmet dökümü – TC kimlik No ile şifresiz sorgulama

E-Devlet Girişi nasıl yapılır?” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir