Düşük faiz ortamı alışkanlıkları değiştirdi

Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, yatırımcıların sermaye piyasası araçlarının geleceğini görüp yatırımlarını o yöne kaydırdıklarını belirtti.

Düşük faiz ortamı alışkanlıkları değiştirdi

2012'de başlattığı "Tasarruf Seferberliği"ni yaygınlaştırma çalışmalarını sürdüren Akbank, düşük faiz ortamında yatırım fonları,  altın hesabında sunduğu yeni ürünleri ve BES'e sağladığı katılımla tasarrufların artmasını hedefliyor.

Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, son dönemde yatırımcıların değişen yatırım alışkanlıkları ile ilgili bilgileri paylaştı.

Türk tüketicilerinin bilinçli olduğunu bildiren Tözge, yatırımcıların sermaye piyasası araçlarının geleceğini görüp yatırımlarını o yöne kaydırdıklarını dile getirdi.

Düşük tasarruf oranlarının, Türkiye'nin ihtiyacı olan hızlı ve sağlıklı büyümenin önündeki en önemli sorun olduğunun altını çizen Tözge, "Kamu ve özel sektörün yarattığı toplam tasarruf miktarının, toplam harcanabilir gelire bölünmesiyle hesaplanan Tasarruf Oranı, kısaca harcanabilir gelirin tüketime ayrılmayan payıdır. Bir ülkede sürdürülebilir büyümenin yakalanabilmesi için tüketim ve yatırım dengesinin kurulması gerekir.

2012'de tasarrufların artmasına ek olarak cari açığın da %10'dan %6'ya düşmesiyle tasarruf oranımız %14 olarak gerçekleşti. Ancak, 2023 hedefi yolunda, gelişmekte olan ülkelerin yüzde 30'lara kadar yükselebilen tasarruf oranlarını dikkate aldığımızda, tasarruf oranımızı daha da hızlı artırmamız gerekliliği ortada. Akbank olarak yeni ürün, hizmet ve kampanyalarımızla Türkiye'de tasarruf alışkanlığının yerleştirilerek ekonominin sağlıklı bir büyüme trendi yakalaması için liderlik yapmaya devam edeceğiz" dedi.

BES KATILIMCI SAYISI 3.5 MİLYONA ÇIKTI

Yılbaşında devreye giren yüzde 25'lik devlet desteği ve emeklilik avantajlarının 18 yaş üstü tüm vatandaşlarımızı kapsamasıyla BES'te çok hızlı bir gelişim yaşandığına dikkat çeken Tözge, "Yıl başında 3.1 milyon düzeyinde olan BES katılımcı sayısı Mayıs ortasında 3.5 milyona çıktı, toplam fon tutarı %16'lık artışla 20.3 milyar TL'den 23.5 milyar TL'ye yükseldi. Mevcut teşvikler yürürlükte kaldığı sürece emeklilik fonlarının toplam tasarruflar içindeki payı her geçen gün artacaktır. Müşterilerimizinbu avantajdan maksimum düzeyde yararlanması için ülke genelinde tüm kanallarımızdan aktif olarak bilgilendirme kampanyaları düzenliyoruz" dedi.

REEL GETİRİ ELDE ETMEK İSTEYENLERİN YILDIZI YATIRIM FONLARI

2013 yılı itibariyle yatırım fonlarında ortaya çıkan fırsatlara dikkat çekenTözge, "Yaklaşık 5 yıldır 30 milyar TL düzeyinde takılıp kalan yatırım fonları pazar büyüklüğü 2013 ilk 5 aylık dönemde %16'lık yükselişle 34.9milyar TL'ye ulaştı. Özellikle faizlerin küresel ölçekte ve Türkiye'de düşüş eğilimine girmesiyle, yatırım fonlarında önümüzdeki yıllarda büyümenin daha da hızlı olabileceğini düşünüyoruz" dedi.

Yılın ilk beş aylık döneminde yerlilerin tutttuğu hisse senedi hacminde yüzde 10 artış olduğunu kaydeden Tözge, altın mevduatında yüzde 16 oranında artış görüldüğünü söyledi.

Türk tüketicilerin yavaş yavaş yabancı para tasarruflarını TL'ye kaydırmaya çalıştıklarının bilgisini veren Tözge, TL tasarruflarda ilk 5 ayda meydana gelen yüzde 4,1 oranındaki büyümeye karşın yabancı para tasarrufların yüzde 1 oranında küçüldüğünü belirtti.

ÖZEL SEKTÖR TAHVİL BONO FONU BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Global piyasalarda ve tüm varlık sınıflarında yatırımcılara geniş bir yatırım fon ürün yelpazesi sunduklarını kaydeden Tözge, "2012 Eylül'de arz ettiğimiz Özel Sektör Tahvil Bono Fonu, yatırımcısına devlet iç borçlanma senetlerinin (DİBS) üzerinde bir getiri sağlamayı hedefiyle büyük ilgi gördü. Bu ürün bireysel olarak ulaşımın zor olduğu özel sektör tahvilleri (ÖST) piyasasına da kolayca erişim sağlıyor. Fonun 2013 Mayıs itibariyle ulaştığı 325 milyon liralık hacmi, gördüğü yüksek ilgiyi yansıtıyor. Bu yıl yatırımcılara ayrıca Akbank Birebir Bankacılık B Tipi Değişken Fon sunduk. Bu yeni fonumuz da kısa bir sürede 161 milyon lira hacme ulaştı. 2013 Mart sonunda mevduat bankaları arasında bir ilk olan "Kira Sertifikaları Fonu"muzu halka arz ederek, tasarruf sahiplerine yeni bir yatırım aracı daha kazandırdık ve yatırımcılardan büyük ilgi görmekteyiz" dedi.

GELENEKSEL YATIRIM ARACIMIZ ALTIN

Son yıllarda altın fiyatlarındaki hareketlilikle yatırımcıların altın ve altına dayalı ürünlere olan ilgisinin artığını belirten Tözge, "Bu durum bankalardaki altın hesaplarının rekor seviyeye ulaşmasını sağladı. BDDK'nın yayınladığı 2013 yılı birinci çeyrek sonu kıymetli maden depo hesabı verilerine göre sektörümüzde 20.7 milyar TL (yaklaşık 225 Ton) hacme ulaşıldı. Bu, son birkaç yılda altın bankacılığı alanındaki yeni ürünlerle, yastık altında kalacak yaklaşık 21 milyar TL'lik bir kaynağın bankalar aracılığıyla ülke ekonomisine kazandırıldığını gösteriyor. Türkiye gibi
gelişmekte olan ve dış kaynağa ihtiyaç duyulan ülkelerde özellikle yastık altı kaynakların ekonomiye kazandırılması ve ek kaynak olarak değerlendirilmesi büyük önem taşıyor" dedi.  Müşterilerine mevduat hesabındaki altınlar karşılığında düşük maliyetli kredi kullanma olanağı da sunduklarını belirten Tözge, "Böylece müşterilerimiz altınlarını bozdurmadan
nakit ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Müşterilerimizin büyük beğenisini toplayan ürün ve hizmetlerimizle, 2013 ilk çeyrekte, altın mevduatımızı %20 artırarak, 15 tondan 18 tona çıkarttık. Yılın ikinci yarısında yine yepyeni ürün ve hizmetleri devreye almayı planlıyoruz" dedi.

FAİZDE BU SEVİYELER KALICI OLURSA MEVDUAT FAİZLERİNE YANSIR

Tözge, düşen faize rağmen Türkiye'de faizlerin dünya ölçeğine göre düşük olmadığını söyledi. Son dönemde faizde görülen yükselişe değinen Tözge, faizlerin bu seviyede kalıcı olması durumunda mevduat faizlerine yansıyacağını belirtti.

Dolar/TL kurunun 1,85-1,90 aralığının müdahale gerektirmeyecek bir alan olduğunu bildiren Tözge, Merkez Bankası'ndan bu toplantıda faiz indirimi beklemediğini ifade etti.


FİNANSAL OKUR YAZARLIK ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Tasarrufun ana adresi olan bankacılık sektörünün, tasarruf bilincinin geliştirilmesinde önemli rolü bulunduğuna inandıklarını vurgulayan Tözge, "Akbank olarak, Türkiye'nin 2023 hedeflerine destek olmaya ve çocuklarımıza daha zengin bir ülke bırakmak için üzerimize düşeni yapmaya kararlıyız. Bu vizyonla Tasarruf Seferberliği'mizi tüm toplumumuza, çalışan, üreten herkese yönelik projelerimizle başlattık. Finansal okuryazarlığın geliştirilmesi için okullardaki çalışmalarımızı yaygınlaştırarak sürdürüyoruz. Liderlik ettiğimiz bu projelerin sektörümüzce benimsenerek, desteklendiğini görmek
bizi mutlu ediyor. Gelecek kuşaklarda finansal okuryazarlığın gelişmesi için, "Ekonominin Kahramanı Çocuklar Projesi'ni geliştirdik. Mart 2012'den bugüne kadar proje kapsamında 100'ü aşkın gönüllümüzle 8,500 'e yakın öğrenciye 'Bankacılık ve Tasarruf' konusunda eğitim verdik. 2013- 2014 öğretim yılında, bu çalışmalarımızı, daha da yaygınlaştırarak yaklaşık 15.000 çocuğumuza ulaşmayı hedefliyoruz. Projemizi genişletme motivasyonumuz, öğrencilerden aldığımız çok olumlu dönüşler ile farklı illerdeki okullardan gelen taleplerle daha da arttı" dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir