Düşük faiz Doğu'nun Parisi'ne yaradı

Gezi olayları nedeniyle artış olsa da yılbaşından itibaren faizlerde yaşanan düşüş, vatandaşı arsa yatırımına yönlendirdi.

Düşük faiz Doğu'nun Parisi'ne yaradı

Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, yılın ilk 6 aylık döneminde yaklaşık 210 bin arsa satıldı.

Arsa satışlarında ilk üç sırada İstanbul, Ankara ve Antalya yer aldı. 2013 yılının Ocak-Haziran döneminde İstanbul'da 30 bin 947 adet arsa el değiştirirken satış, Başkent Ankara'da 18 bin 676 oldu. Antalya'da ise 9 bin 773 arsanın sahibi değişti.

GAZİANTEP ÖNE ÇIKTI
İlk üç ilin ardından arsa satışlarında dikkat çeken şehirler ise Şanlıurfa, Gaziantep, Konya, Tekirdağ ve Hatay oldu. Gaziantep'te 7 bin, Hatay'da 4 bin 684, Şanlıurfa'da ise 5 bin 790 taşınmaz el değiştirdi. Gaziantep'in arsa satışında yılın ilk altı aylık döneminde Bursa, Denizli, Diyarbakır, Kayseri, Kocaeli ve Mersin gibi büyükşehirleri geride bırakması dikkat çekti.

EN AZ SATIŞ ARTVİN VE RİZE

Yılın ilk altı aylık döneminde en az arsa değiştiren şehirler arasında Artvin zirveye yerleşti. Artvin'de Ocak-Haziran 2013 döneminde 118 arsa satışı yapılırken aynı rakam Rize'de 143 oldu. Aynı dönemde Hakkari'de 144, Bayburt ve Ardahan'da 161, Gümüşhane'de 175, Tunceli'de 229 arsa el değiştirdi.

FAİZ ETKİSİ SATIŞLARI ARTIRIR
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan alınan bilgilere göre; yılın ilk altı aylık döneminde geçen yıla oranla arsa satışlarının hız kesmemesinde ekonomik toparlanmanın yanı sıra faizlerdeki düşüş etkili oldu. Bakanlık kaynakları, yılın ikinci yarısında ise faizlerin düşük kalması ve ekonomik büyümenin hızlanması ile birlikte satışlarda önemli oranda artış bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir