Dünyanın en büyük Kuran'ı Kerim'i

ANKARA'nın Altındağ İlçesi Hamamönü yerleşkesinde bulunan Altındağ Belediyesi'ne bağlı Sanat Sokağı'nda sanatsal çalışmalarını sürdüren Ziya Buyuk, 1.5 yıl önce başladığı dünyanın en büyük Kuran'ı Kerim'ini tual üzerine yağlıboya olarak yazarak tamamladı.

Dünyanın en büyük Kuran'ı Kerim'iBuyuk, 2.5 metre yüksekliğinde, 5 metre eninde yağlıboya fırçası ile yazdığı Kuran'ı Kerim'i İstanbul Dolmabahçe Sarayı Sergi Salonu'nda 24-30 Haziran tarihleri arasında sergileyecek.

Trabzon'un Of İlçesi nüfusuna kayıtıl olan 52 yaşındaki Ressam Ziya Buyuk, ilkokul çağlarında başladığı resim sanatını Altındağ Belediyesi Sanat Sokağı'nda sürdürüyor. Önceki yıllarda reklamcılık, matbaa, ve basın sektörlerinde çalıştığını belirten Buyuk, "Hiçbir zaman sanat dünyasının dışında kalmadım. ilkokul yıllarından beri resim yaparak hayatımı kazanıyorum. Geçmişte mitolojik temalı resimler çalıştım, dinler tarihi üzerine araştırmalar yaptım. Dinimiz islam tarihine bir eser kazandırmak düşüncesiyle tual üzerine Kuranı -Kerim'i yağlıboya fırçası ile yazmaya karar verdim. Bu çalışmamın tamamlanma süresi yaklaşık 1,5 yıl sürdü. Siyah zemin üzerine bayaz Arapça Kuran harflerinden oluşan Kuran'ı siyah zemin olarak seçmem, o dönemler cahiliye dönem olarak anımsatıyor. Beyaz harflerle yazmamın nedeni ise aydınlığı temsil ediyor. Ayrıca yazdığım Kuran'ı Kerim'in kenarlarını altın varak süslemelerle tamamlayarak islam dünyasında eşsiz bir eser olacağına inanıyorum" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir