Dünyada ilk: Ağırlaştırılmış hapis alanlara tutuksuz yargılama

Mahkeme Ergenekon Davası'nın 16 bin 600 sayfalık gerekçeli kararını UYAP'a yükledi. Bu durum ne anlama geliyor Prof Dr. Ersan Şen açıkladı...

ergenekon saniklari tekrar tutuklanacak mi?

Özel Yetkili Mahkeme, Ergenekon Davası'nda hükümlerin açıklanmasının ardından 7 ay boyunca gerekçeli kararı açıklanmayınca Anayasa Mahkemesi tutuklu yargılanan sanıkların yaptıkları itirazları kabul etmişti.

AYM'nin kararının ardından tutuklu yargılanan isimlerin bir çoğu serbest kalmıştı. ÖYM'nin bir türlü açıklayamadığı gerekçeli karar bugün tamamlandı ve UYAP'a yüklendi.

Peki şimdi ne olacak?

Serbest kalan sanıklar tutuklanacak mı? Dava geçerli mi? Karar ne anlama geliyor?

Gerekçeli karar ne anlama geliyor. Serbest bırakılan isimler tutuklanacak mı?

İlk önce şunu belirteyim artık kimse içeri alınmaz. Çünkü mahkemenin yetkisi bitti artık. ÖYM'ler kaldırıldı artık. Yargıtay da tutuklama yetkisine sahip değil. Sonuçta Yargıtay aşaması tutuksuz geçecektir. 16 bin 600 sayfa gerekçeli karar mı olur? Bu nasıl bir iştir. Ne anlama geliyor bu; yerel mahkemenin kararının tescillenmesi anlama geliyor. İnsalar artık yerel mahkemenin gerekçeli kararı ile mahkum olmuştur. Tabi mahkumiyet kesinleşmiş değil. Suçsuzluk karinesi devam ediyor. O insanlara suçlu muamelesi yapamayız. Tutuksuz yargılanmaları da sorun değil. Bir çoğu zaten adli kontrol altında. Yargıtay kararı onarsa gereği yerine getirilecektir.

ÖYM'lerin kaldırıması nasıl etkileyek davayı? Karar kabul edilecek mi, edilmeyecek mi?

Karar geçerli karardır. Kabul edilecektir. Dava devam edecektir. Yargıtay inceleyecek, eğer onarsa insanlar mahkum olup içeri girecek tekrardan. Eğer olmazda bozulursa o zaman yeni mahkemesine gidecek. Böyle bir dosya Yargıtay'a zaten 6 aydan önce gidemez. Çünkü karar tebliğ edilecek. Herkes gerekçeli temyiz dilekçelerini yazacak. Tüm dosyalar toplanacak ve Yargıtay'a gönderilecek. Ve bu dosya tahmini olarak 1-1,5 yıldan önce incelemez.

Yarın akşam karar açıklanınca tutuklama olur mu?

Asla, öyle bir durum olması söz konusu değil. Bu tip ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan kişiler dünyada ilk kez tutuksuz olarak yargılanacaklar. Bu durum bildiğiniz gibi nevi şahsına münhasır bir durum bu. Ama şu da vardır. AYM'nin kararı da doğrudur. Sen gerekçeli kararı zamanında yazamazsan bunlar da olur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir