Dünya Ticaret Örgütü'nde tıkanma

Dünya Ticaret Örgütü başkanı Roberto Azevedo, küresel ticaret anlaşması müzakerelerinin çöküşle karşı karşıya uyarısında bulundu.

Dünya Ticaret Örgütü'nde tıkanma

Azevedo'nun açıklaması, DTÖ üyelerinin önümüzdeki ay ticaret bakanlarına sunulacak bir metin üzerinde anlaşamaması ardından geldi.

DTÖ kurulduğundan bu yana ilk olacak potansiyel küresel anlaşma, dünya ekonomisine yaklaşık 1 trilyon dolar ekleyebilir. Azevedo üyelerin "sert siyasi kararlar almayı durdurmasının" müzakerelere zarar verdiğini söyledi. Azevedo "Bu bitiş çizgisine ulaşmamızı engelledi" diye ekledi.

DTÖ'nün üyesi 159 ülkelenin diplomatları son birkaç gün içinde bir dizi konu üzerinde Cenevre'de görüşmelerde bulundu. Aralarında gümrük işlemlerini kolaylaştırmak ve küresel ticareti hızlandıracak yeni kurallar da vardı.
 
Tartışmanın bir başka önemli başlığı tarım ve böyle Hint hükümeti tarafından yürütülen türden, gıda güvenliği programları ile sürdürülebilirlik oldu.

Bazı haberler Hindistan'ın daha fazla imtiyaz kazanmak amacıyla konuyla ilgili sert bir tavır aldığını belirtti .

Üye ülkelerin ticaret bakanları önümüzdeki ay Endonezya'nın Bali kentinde bir araya gelecek. Azevedo küresel bir anlaşma metninin yokluğunun bir anlaşmaya varılmasının muhtemel olmayacağı anlamına geleceğini söyledi. Ancak, Bali'de başarısızlığın çok taraflı ticaret sistemi için ciddi sonuçları olacağı uyarısında bulundu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *