Dolara değil krediye müdahale

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, ''Bugünkü adımlar kurdan ziyade kredi büyümesi nedeniyle atıldı. Faiz koridoru değişikliği ancak kredi büyümesi likidite adımıyla önlenemezse olur'' dedi.

Dolara değil krediye müdahale

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), banka ekonomistlerine yaptığı sunumda, "Enflasyondaki yükseliş daha çok işlenmemiş gıda fiyatlarındaki oynaklığa ve baz etkilerine atfedilebilir. Önümüzdeki aylarda enflasyonda aşağı yönlü trend yeniden kendisini gösterecek" denildi

TCMB'nin, banka ekonomistleri ile yapılan bilgilendirme toplantısında yaptığı sunum, bankanın internet sitesinde yayımlandı.

Gelişmiş ekonomilerdeki parasal politika görünümündeki belirsizlik nedeniyle sermaye akışlarının zayıfladığı belirtilen sunumda, halen kredi büyümesinin referans oranının üzerinde seyrettiğine değinildi.

Manşet enflasyondaki son yükselişin geniş tabanlı olmadığı belirtilen sunumda, şunlar kaydedildi:

"Enflasyondaki yükseliş daha çok işlenmemiş gıda fiyatlarındaki oynaklığa ve baz etkilerine atfedilebilir. Önümüzdeki aylarda enflasyonda aşağı yönlü trend yeniden kendisini gösterecek. Çekirdek enflasyon göstergeleri bugüne kadar iyi bir trend gösterdi. Son kur hareketleri ticaret ürünleri fiyatları üzerinde geçici etki oluşturabilir. Kredi büyümesi ve fiyatlama davranışı üzerinde etkili iç taleple birlikte kur hareketlerinin etkisi yakından izlenecek. Merkez Bankası tarafından sağlanan likidite kompozisyonu bir sonraki Para Politikası Toplantısına kadar kademeli olarak net yabancı varlıklardan net yerli varlıklara kaydırılmaya devam edecektir. Bu sadece likidite kanalları yoluyla hızlı kredi büyümesini kontrol altına almayacak, aynı zamanda TL'nin değerini de destekleyecek."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.