Dolar yükselmeye devam ediyor

Fed'den gelen mesajların ardından tarihi yüksek seviyelere ulaşan dolar, haftanın ilk gününde 1,9580'le rekor kırdı.

Dolar yükselmeye devam ediyor

ABD Doları yeni haftaya da yükseliş seyrini koruyarak 1,9410 liradan başladı.

Açılış sonrasında gelen satışlarla gerileyen dolar öğleden sonra 1,94'ün üzerinde seyretti. TL'den çıkışların sürmesiyle dolar 1,9580'le tüm zamanların en yüksek düzeyine çıktı.

Euro ve dolardan oluşan döviz sepeti de 2,25'in üzerine çıkarak rekorunu tazeledi.

MERKEZ YÜKSELİŞİ ÖNLEYEMEDİ

Dolar, geçtiğimiz hafta ABD Merkez Bankası Fed'in yıl sonunda para musluklarını kısabileceği yönündeki açıklamasının ardından 1,94 liranın üzerine çıkarak rekor kırmıştı. Merkez Bankası'ndan iki gün boyunca gelen döviz ihalaleri de doları 1,93'ün altına indirmeyi başaramamıştı.

'YABANCI İLGİSİ BELİRLEYİCİ OLACAK'

CNBC-e yayınında telefonla katılan Gedik Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Taner Özarslan, "Bu hafta beş tane ihale var ve bu ihalelerin itfaları çok büyük" dedi ve talebin kurun seyrinde çok önemli olacağını söyledi.

Yabancıların tahvil ihalelerine olan ilgisinin piyasalar için belirleyici olacağını aktaran Özarslan, "Çünkü, doların çıkmasında temel nedenlerden birisi gecelik anlamda Türk Lirası'nın gelişmekte olan para birimlerine göre cazibesinin düşük olması.

'FAİZLER LİRA'NIN DÜŞEN DEĞERİNİ DENGELEMELİ'

Geri Sayım programında stüdyo konuğu olan Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Dr. Can Fuat Gürlesel, artan döviz kurları ve faiz oranının nasıl yeni bir tabanda oluşacağını ve nasıl bir taban bulacağını bu hafta görüleceğini söyledi.

Gürlesel, "Şu gözüküyor ki döviz kurlarında ve faiz oranlarında daha yukarıda bir taban bulmaya çalışacağız" dedi.

Türk Lirası'nın bir aylık süreçte en çok değer kaybeden gelişen ülke para birimleri arasında yer aldığını aktaran Gürlesel "İçeride faizlerin mutlaka bunu dengeleyici şekilde yükselmesi gerekiyor" dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.