Dolar 2,15'i aştı

ABD enflasyon verisinin ardından dolar/TL 1.5 ayın yeni en yüksek seviyesi olan 2.1535'e kadar yükseldi.

Dolar 2,15'i aştı

ABD'nin tahmin edilenden önce faiz artışına gidebileceği endişesi veren enflasyon verileri ardından doların küresel bazda değer kazanması ile dolar/TL sert yükseldi.

Gün içinde Irak'la ilgili yeni endişe edici bir gelişme yaşanmaması ile 2.1310 seviyesine kadar gerileyen dolar/TL ABD verisi sonrası 1.5 ayın yeni en yüksek seviyesi olan 2.1535'e kadar yükseldi.

ABD'de tüketici fiyatları endeksi Mayıs'ta yüzde 0.4 ile beklentilerin üzerinde artarken, enerji ile gıda fiyatlarındaki değişimleri içermeyen çekirdek endeks yüzde 0.3 ile yine beklentilerin üzerinde yükseldi.

Tüketici fiyatları endeksindeki artış Şubat 2013'ten beri görülen en yüksek seviyede gerçekleşti.Reuters anketine katılan analistler, tüketici fiyatlarının yüzde 0.2 artmasını, çekirdek endeksteki yükselişin de yine yüzde 0.2 olarak açıklanmasını bekliyorlardı.(cnbce)

Dolar 2,15'i aştı” üzerine bir düşünce

  1. Resmi YokBilgin Yorumcu

    Bence ABD’den gelen olumlu haberler gelişmekte olan ülkelerin borçlanma maliyetlerini daha da artıracak. ABD’den kimse bundan böyle olumsuz haber beklemesin, ucuz enerji maliyetlerinden dolayı oraya adeta yatırım seferberliği başlamış bulunmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir