Doktorlar, bu ilaç reçetesi için iki kere düşünecek!

Bakan Müezzinoğlu, antibiyotik kullanımına düzenleme geleceğini kaydetti.

Doktorların reçeteye yazarken iki kere düşüneceği ilaç!

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu antibiyotik kullanımında yeni düzenlemeler yaptıklarını açıklayarak, "Bundan sonraki süreçte akıllı ilaç kullanımını gündeme alıyoruz. Tabi ki antibiyotik önemli bir ilaç. Antibiyotik yazmadan öncede hangi enfeksiyona hangi mikroba, hangi durumlarda hangi antibiyotik verilir bunlarla da ilgili tetkikler ve tetkik sonrası reçeteleri planlıyoruz" dedi.

Edirne'ye gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Havsa İlçesi'ne bağlı Osmanlı Köyü'nde düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Köydeki Astürk Et ve Et ürünleri Entegre tesisi bahçesinde köylüler tarafından karşılanan Bakan Müezzinoğlu masaları gezerek vatandaşlarla sohbet etti. Daha sonra yemek dağıtılan bölüme geçerek kepçe ile yemek dağıtımı yapan Bakan Müezzinoğlu, Edirne Valisi Hasan Duruer, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük ve eşleriyle aynı masada oturarak orucunu açtı.

BİR TARAFTAN SAĞLIĞIMIZI BOZUYOR

İftar yemeğinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu antibiyotik kullanımı konusunda yeni düzenlemeler yaptıklarını ifade ederek şunları söyledi: "İlaç kullanımında belirli prensiplere geçtiğimizde yaptığımız gibi özellikle gelişi güzel antibiyotik, ağrı kesici ve hormon içerikli ilaçların kullanımı, bir taraftan iyilik yapalım derken bir taraftan da sağlığımızı bozar durumda. Veya sağlık planlarımızı olumsuz yönde etkilenmektedir. Bundan sonraki süreçte akıllı ilaç kullanımını gündeme alıyoruz. Tabi ki antibiyotik önemli bir ilaç. Antibiyotik yazmadan öncede hangi enfeksiyona hangi mikroba, hangi durumlarda hangi antibiyotik verilir bunlarla da ilgili tetkikler ve tetkik sonrası reçeteleri planlıyoruz." diye konuştu.

DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir