Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 30 bin bina dönüşecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki dönüşüm çalışmalarına hız verdi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 30 bin bina dönüşecek

Bakanlık, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki 9 ayrı kentte 30 bin konutta dönüşüm yapacak. İl müdürlükleri aracılığı ile bölgede inceleme yapan bakanlık, bu kapsamda Hakkâri'yi kentsel dönüşüm programına aldı. Bakanlık, Hakkâri'nin merkezindeki 500 dönümlük alanda başlatacağı kentsel dönüşümle şehri yenileyecek.

5 BİN KONUT YIKILACAK

Bakanlık, Bakanlar Kurulu kararı ile bölgeyi riskli alan ilan etti. Bu riskli alandaki 3-5 bin civarı konut yıkılarak baştan yapılacak. Böylece, 25 bin kişilik Hakkâri nüfusu da yeni ve sağlam konutlara kavuşacak. Bakanlık ayrıca, Şırnak'ta da kentsel dönüşüm yapmak için çalışma başlattı. Kısa süre sonra Şırnak da Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edilerek dönüşüm süreci başlatılacak.

SİİRT VE TUNCELİ SIRADA

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ağrı Patnos'ta 855, Ağrı Merkez'de 4 bin 400 konutun dönüşüm çalışmalarına başladı. Erzurum'da 2 bin, Mardin Merkez'de 1100, Urfa Siverek'te 800, Diyarbakır Suriçi'nde 8 bin 500 ve Van Erciş'te 3 bin 500 konutun dönüşümü sürüyor. Elazığ'da 300, Erzincan'da 700 konutun dönüşümü için de Bakanlar Kurulu kararı bekleniyor. Bakanlık, ayrıca Siirt ve Tunceli'de de kentsel dönüşüme başlamaya hazırlanıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *