Dizi ihracatında dudak uçuklatan rakamlar

Türk dizi film ihracatının satış serüveninin bölüm başına 30-50 dolarlar ile başladığına işaret eden Calinos Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Gülgen, şu anda rakamın bölüm başı 500 ile 200 bin dolar arasında değiştiğini söyledi.

Dizi ihracatında dudak uçuklatan rakamlar

Türk dizi film sektöründeki ihracatın önemli bölümünü yapan Calinos Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fırat Gülgen, halen 50'nin üzerinde ülkeye dizi film ihracatı gerçekleştirdiklerini, geçen sene ilk kez Ukrayna, Pakistan, Rusya ve Çin pazarına girildiğini, Latin Amerika ülkeleri ile format görüşmelerinin devam ettiğini söyledi. "Türk dizi ihracatının Arap baharından etkilendiğini düşünmüyorum. Suriye ve Mısır'daki son siyasi olaylar neticesinde bu ülkelerde ve Körfez ülkelerindeki bazı kanallarda Türk dizilerinin yayınlarının durduruldu fakat bu seyirci kaybına sebep olmadı" diyen Gülgen, şöyle devam etti: "Diger Kuzey Afrika ülkelerinde yayınlar devam ediyor. Önümüzdeki dönemde bu sorunların aşılacağını ümit ediyorum. Çünkü Türk dizilerine bu bölgelerde büyük bir ilgi var ve her ne kadar kanallarda yayınlar azalsa da internet üzerinden kaçak izlemeler devam etmektedir. Bu nedenle seyircinin ilgisinde azalma olduğunu düşünmüyoruz." Halen 50'nin üzerinde ülke kanallarında onlarca Türk dizisinin gösterildiğini kaydeden Gülgen, şu anda en çok tutan dizilerin ise "Muhteşem Yüzyıl, Fatmagül'ün Suçu Ne, Adını Feriha Koydum ve Aşk-ı Memnu" olduğunu bildirdi. Bu sezon yeni başlayan yapımların henüz sunuma çıkmadığını ifade eden Gülgen, geçen dönem başlayan Karadayı, Huzur Sokağı, Benim İçin Üzülme, İntikam ve 20 Dakika dizilerinin pazarda yer bulduğunu, bu sezon başlayanlardan yayından kalkmayıp devam ederlerse ihracat pazarında şansı olan yapımların "Med Cezir, Fatih, Çalıkuşu"nun olabileceğini anlattı.

BÖLÜM BAŞI ÜCRET 200 BİN DOLARI BULUYOR

Türk dizi film ihracatının satış serüveninin bölüm başına 30-50 dolarlar ile başladığına işaret eden Gülgen, şu anda rakamın bölüm başı 500 ile 200 bin dolar arasında değiştiğini söyledi. Gülgen, "En son 'İntikam' dizisinin tüm alt dağıtım hakları ile 230 bin dolara kadar çıktığı yönünde duyumlar aldık ama yeni dönemde bu rakamlar düşüşe geçecektir. 2013 yılı sonunda Türkiye'nin yıllık dizi ihracatının 150 milyon doları aşacağını tahmin ediyorum" dedi. Drama, aşk ve aile dizileri pazarda yer buluyor Drama, aşk ve aile dizilerinin yurt dışı pazarlarında daha çok yer bulduğunu, komedi ve aksiyon dizilerinin ise yurt dışı pazarına uygun olmadığını dile getiren Gülgen, Muhteşem Yüzyıl dizisinin sektöre çok yeni bir ruh getirdiğini, önemli bir dönemin, kadın hikayesi üzerinden farklı bir kostüm, dekor ve çekim mantığı ile seyirciye sunularak, daha önce yapılmış Tudors dizisi matematiği içinde yazıldığını ve çok başarılı olduğunu kaydetti.

İHRACAT YAPILAN ÜLKELER

Türk dizilerinin halen gösterimde olduğu ülkeler şöyle: "Afganistan, Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Bosna Hersek, Brunei Sultanlığı, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Çin, Endonezya, Estonya, Fas, Gürcistan, Hırvatistan, Irak, İran, İsveç, İsviçre, Japonya, Karadağ, Katar, Kazakistan, Güney Kore, Kosova, Kuveyt, Letonya, Libya, Litvanya, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Malezya, Mısır, Özbekistan, Pakistan, Romanya, Rusya, Slovakya, Slovenya, Suriye, Tayland, Tayland, Tayvan, Tunus, Ukrayna, Umman, Ürdün, Vietnam, Yemen, Yunanistan."

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *