Diyarbakır Havalimanı'nın temeli atıldı

Diyarbakır havalimanının yeni terminal binasının temeli düzenlenen törenle atıldı.

Diyarbakır Havalimanı'nın temeli atıldı

Temel atma törenine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker katıldı. Diyarbakır havalimanının yeni terminal binasının temeli düzenlenen törenle atıldı. Temel atma törenine katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Teröre, 400 milyar doğrudan, dolaylı olarak 900 milyar kaynağımızı erittik, tükettik, yok ettik. Bir hiç uğruna harcadık. Sonuç ise, gözyaşı, üzüntü ve hayal kırıklığı" dedi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan Diyarbakır havalimanının yeni terminal binasının temel atma töreni düzenlendi. 5 milyon yolcu kapasiteli terminal binasının 2014 yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor. Daha önceki askeri alan olarak kullanılan yerde yapılacak terminal binasının temel atma törenine, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mine Lök Beyaz, Cuma İçten, Galip Ensarioğlu, Oya Eronat, çok sayıda bürokrat ve davetli katıldı.

"10 YILDA DİYARBAKIR'A YOL YATIRIMLARI İÇİN 1 MİLYAR 100 MİLYON HARCADIK"
Havalimanı terminal binasının temel atma töreninde konuşan Bakan Yıldırım, Diyarbakır'a son 10 yılda yol yatırımları için 1 milyar 100 milyon lira harcadıklarını söyledi. Bir çok engellemelere rağmen yatırımları aksatmadıklarını belirten Bakan Yıldırım, "Ülkemizde 30 yılı aşan bir süredir, kardeşliğimizi bozmaya çalışan maalesef iç ve dış mihraklara hep beraber görüp şahit olduk. Bölgeye refah, huzur, barış gelmesini hep engellemeye çalıştılar. Geçen 10 yıl içerisinde, bütün zorluklara rağmen, doğu ve güneydoğuya yatırım yapmayı, bölgenin tarihini değiştirmeyi en öncelikli işlerimizin arasında gördük. Bütün zorluklara, engellemelere rağmen yatırımlarımıza hız kesmeden devam ettik. 1992-2002 yılları arasında Diyarbakır'a yapılan yol yatırımın tamamı 160 milyon liradır. 2003'ten günümüze kadar AK Parti iktidarının yaptığı sadece yol yatırımı 1 milyar 100 milyon liradır. Diyarbakır'ın içine 11 tane köprülü kavşak yapıyoruz. Diyarbakır'ın trafik sorunun çözmek için yapıyoruz" dedi.

"TERÖRE HARCANAN PARAYLA 115 TANE YAVUZ SELİM KÖPRÜSÜ YAPARDIK"

Bakan Yıldırım, teröre ve terörle mücadelede 400 milyar doğrudan, 900 milyar dolaylı olarak harcama yapıldığına dikkat çekerek, bu parayla 115 tane Yavuz Selim köprüsü yapılabileceğini söyledi. Konuşmasında çözüm sürecine de değinen Bakan Yıldırım, şunları söyledi: "Çözüm süreci dedik, elimizi değil, başımızı taşın altına koyduk. Sayın Başbakanımız, hayatının en büyük siyasi inisiyatifini kullandı, en büyük riskini aldı. Yeter artık dedi. 35 yıldır insanımızı kaybediyoruz, şehitler veriyoruz. Bu da yetmezmiş gibi, 400 milyar doğrudan, dolaylı olarak 900 milyar kaynağımızı erittik, tükettik, yok ettik. Bir hiç uğruna harcadık. Sonuç ise gözyaşı, üzüntü ve hayal kırıklığı. Eğer biz, teröre, terörle mücadelede bu kaynakları harcamasaydık, bugün Türkiye, 1 yerine 132 tane Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı yapabilirdi. 97 tane Atatürk barajı yapabilirdi. 1 yerine 115 tane Yavuz Selim boğaz köprüsü yapabilirdi. 80 tane Marmaray projesini bitirirdi. 20 tane nükleer santral yapabilirdik. 6 bin tane 400 yataklı hastane yapabilirdik. Teröre harcanan kaynaklar hepimizin kaynağı. Eğer ülkemizde huzur, barış olursa bunu paylaşacak olan hepimiziz.Bölgeye yatırımları inadına artırdık, hız kesmeden devam ettirdik. Tehditlere, şantiyelerin yakılmasına rağmen, yolların kesilmesi pahasına yaptık. İnsanı yücelt ki, devlet yaşasın anlayışına inanıyorduk. Bunun için çalıştık, hizmeti kesintisiz sürdürdük."

"YENİ TERMİNAL BİNASIYLA DİYARBAKIR YENİ BİR ÇEHREYE KAVUŞACAK"

Diyarbakır havalimanının yeni terminal binasının bilgilerini de aktaran Bakan Yıldırım, terminal binası Diyarbakır'ın çehresini değiştireceğini ifade etti. Bakan Yıldırım, "Diyarbakır havalimanı, yeni bir çehreye kavuşuyor. Yıllarca tel örgüleri arkasında seyahat etmek için, oraya geçemezsin, burada duramazsın demekten, ötelemekten Diyarbakır kurtuluyor. Diyarbakır, Türkiye'nin en modern havalimanına kavuşuyor. 5 milyondan fazla yolcuya hizmet edecek. Büyümeye müsait. Apronu 10 uçak kapasiteli. Terminal binasının yapılacağı yer daha önce atış alanıydı. Burayı temizlemek için, aylarca çaba sarf ettik. Buraya atılan mermileri, topları temizledik, yerine bu güzel apronu yapıp, yanına da modern terminal binamızı yerleştireceğiz"şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.