Diyanet'ten darbeciler ve El-Ezher yönetimine tepki

Diyanet İşleri Başkanlığı, Mısır'da darbe yönetimin bu sabah meydanda toplanan muhalif kalabalıkları dağıtmak için yaptığı katliama tepki gösterdi. Diyanet, darbecilerin yanında yer alan El-Ezher Üniversitesi yönetimini de eleştirdi.

Diyanet'ten darbeciler ve El-Ezher yönetimine tepki

Diyanet'ten konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Tarih boyunca İslâm medeniyetinin ilim ve irfan beşiği olan Ezher yönetiminin, Mısır'da yaşanan bu acı hadiseler karşısında Mısır halkının sulh ve salahı, huzur ve saadeti için çaba göstermesi gerekirken, yanlışlığa taraf olması, dini ve ilmi müesseselerde bulunması gereken basiret, feraset, şeref ve itibara gölge düşürmüştür." denildi.

Son yıllarda İslâm coğrafyasında yaşanan acı hadiselerin giderek artması, insanlığın geleceği, barış ve huzuru adına son derece üzüntü verici olduğunun belirtildiği açıklamada, "Dünyanın neresinde olursa olsun, kimden gelirse gelsin, hangi gerekçe ile yapılırsa yapılsın, dini, ırkı, rengi ve coğrafyası ne olursa olsun insanlığa karşı yapılan her türlü zulüm, haksızlık ve öldürme eylemleri hiçbir şekilde kabul edilemez." ifadeleri yer aldı.

"DÜNYADA KAZANDIKLARI CAN YAKICI AZAPTAN KURTARAMAYACAK"

El-Ezher Üniversitesi'nin eleştirildiği açıklamada, "Tarih boyunca İslâm medeniyetinin ilim ve irfan beşiği olan Ezher yönetiminin, Mısır'da yaşanan bu acı hadiseler karşısında Mısır halkının sulh ve salahı, huzur ve saadeti için çaba göstermesi gerekirken, yanlışlığa taraf olması, dini ve ilmi müesseselerde bulunması gereken basiret, feraset, şeref ve itibara gölge düşürmüştür. Bu vahşete sessiz kalanlar iyi bilmelidir ki, din-i mübin-i İslâm'a göre kişi, sesini yükseltmesi gereken yerde yükseltmediğinden sorumlu olduğu gibi hakkın, hakikatin, adaletin, ahlakın, barış ve huzurun tarafında yer almayışından da sorumludur. Olaylar karşısında Ezher yönetiminden farklı olarak başından beri tepki gösteren İslâm âlimlerinin duruşu ise İslâmî duyarlılığı ve maşeri vicdanı göstermesi bakımından önemlidir." ifadelerine yer verildi.

Geçen Ramazan ayında ve Ramazan Bayramı'nın hemen ardından bugün Mısır'da yaşanan katliamın, Müslümanları derinden üzdüğü ve acıları kat be kat artırdığının belirtildiği açıklamada, "Bu katliamların kararını verenler, planlayanlar ve gerçekleştirenler iyi bilmelidirler ki, hiçbir saltanat ve hükümranlık masum insanların kanları üzerinden ayakta duramaz. Hiçbir dünyevi hırs, çıkar ve siyaset bir insanı yaşatmaktan daha değerli olamaz. Mısır'da masum insanları katledenler, bu duruma maddi ve manevi destek verenler, gerçekte bütün bir insanlığı öldürmüşlerdir. Bu dünyada er geç cezalarını bulacakları gibi ahirette de büyük bir azap şüphesiz onları beklemektedir. Dünyada kazandıkları hiçbir şey onları bu can yakıcı azaptan kurtaramayacaktır. Kötü bir son onları beklemektedir." denildi.

DİYANET'İN ÇAĞRISI

Uluslararası kamuoyuna da çağrıda bulunulan açıklamada, şunlar kaydedildi: "Bu vesileyle dünyadaki bütün uluslararası kuruluşları, insan hakları örgütlerini, dini kurumları ve İslâm dünyasının maşeri vicdanını, Mısır'da yaşanmakta olan hadiseler karşısında daha duyarlı olmaya, insanların meşru taleplerini dikkate almaya ve masum insanların katledilmesine 'dur' demeye davet ediyoruz. Son olarak Mısır'da yaşanan olaylarda hayatını yitirenlere Allah'tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyor, Mısırlı kardeşlerimize de içinde bulundukları zor durumdan bir an evvel kurtulmaları için Allah'a dua ve niyaz ediyoruz."

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir