Dikkat, flaş gerçek ortaya çıktı

Darphane'deki grev çeyrek altında ‘düşük ayarlı' merdiven altı üretimi tetikledi. İKO Başkanı Şengül “Piyasadaki sahte çeyrek oranı yüzde 20'ye ulaştı” dedi.

Dikkat, flaş gerçek ortaya çıktı

Darphane'deki grev nedeniyle başta çeyrek altın olmak üzere basılı altında sahtecilikte patlama yaşanıyor. İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Muhammet Ali Şengül, piyasada 1 milyon çeyrek altın olduğu varsayılırsa bunun 150-200 bininin sahte olabileceğini kaydetti. Basılı altın yetkisinin sadece Darphane'ye ait olduğuna vurgu yapan Şengül “Bugün çeyrek altın 145 lira olması gerekirken, 165 liraya satılıyor. Arada 20 lira fark var. Devlet eliyle yapılan bir iş karaborsada olmamalı. Olursa vatandaş sahteye yönelir” dedi.
Suriye basımı piyasada
Basılı altında sahteciliğin grev sonrasında daha da arttığını ifade eden Şengül, sözlerine şöyle devam etti: “Ortadoğu'da hurdadan bastıkları için 21 ayar altın kullanılır. Türkiye'deki sahte altınlar da 21 ayar geliyor. Geçmişte sahtecilik en çok Hamit altında görülüyordu, bu da Suriye'den geliyordu. Bugün ise en çok çeyrekte görülüyor. Bunlar yurt içinde basılıyor olabileceği gibi biz bunların çoğunlukla başta Suriye ve Irak olmak üzere yurt dışından kaçak yollarla yurda sokulduğunu düşünüyoruz.” Sahte çeyrek altınla gerçeği arasında 10 lira fiyat farkı olduğuna da dikkati çeken Şengül, fiyatları talebin belirlediğini vurgulayarak, vatandaşa ‘böyle dönemlerde ‘çeyrek almayın düğünlerde para takın' uyarısında bulundu. Sahte çeyrek basmanın sahte para basmaktan farkı olmadığını da vurgulayan Şengül “Bu durum Türk parasını koruma kanunuyla eşittir. Burada basan kadar satan da suçludur ve ona göre kanuni işlem uygulanmalıdır” diye konuştu.
Altın kritik seviyeyi aştı
Altının ons fiyatı kritik olarak gösterilen 1,400 dolar seviyesini aştı.
Altının ons fiyatı, ABD'den gelen verilerin iyimserlik yaşatmamasının da etkisiyle kritik olarak gösterilen 1,400 dolar seviyesini aştı. Altının onsu sabahki işlemlerde kritik seviye olarak gösterilen 1,400 doların üzerine çıkarak 11 ayın en yüksek seviyesine yaklaştı. Altının onsu yüzde 0,6 yükselişle 1,425 dolar seviyesinden işlem görüyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *