Devletin taşınmazları katlandı!

Hazine, 228,7 milyar metrekarelik bir alanı kaplayan 3 milyon 781 bin 507 adet taşınmaza sahip bulunuyor.

devletin tasinmazlari katlandi!Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, Hazine adına tescil edilmiş bina sayısı 149 bin 590'a ulaşıyor. Hazine'ye ait gayrimenkullerin 433 bin 976'sını arsalar, 901 bin 381'ini araziler, 243 bin 339'unu bağ-bahçeler, 1 milyon 452 bin 621'ini tarlalar, 424 bin 357'sini de ormanlar oluşturuyor.

Mera, yayla, harman ve panayır yeri gibi kamunun yararlanmasına tahsis edilen orta mallarının sayısı ise 94 bin 428'i buluyor. Su alanlarının sayısı 73 bin 299, maden ve ocak alanlarının sayısı bin 160, deniz dolgu alanlarının sayısı 611, tarihi ve kültürel alanların sayısı da 3 bin 959 olarak kayıtlarda yer alıyor.

Bu taşınmazların tahsisli olanlarının sayısı 526 bin 182 adet iken, söz konusu taşınmazların yüzölçümü de 108 milyar 587 milyon 15 bin 206 metrekareyi buluyor.

EN FAZLA MÜLK ANTALYA'DA

Taşınmaz adedine göre Antalya, Hazine'nin en fazla taşınmazının olduğu il olarak ortaya çıkıyor. Bu ilde Hazine'ye ait 162 bin 794 adet mülk bulunuyor.

Antalya'yı 148 bin 669 taşınmaz ile Konya, 134 bin 197 taşınmaz ile İstanbul, 129 bin 413 taşınmaz ile Balıkesir ve 127 bin 547 adet taşınmaz ile Sivas izliyor.

Devletin adet olarak en az taşınmazının olduğu il ise 4 bin 785 adet taşınmaz ile Kilis.

TESCİLLİ TAŞINMAZLAR 10 YILDA İKİ KATINA ÇIKTI

Hazine'ye ait 2003 yılında ait 1 milyon 917 bin 209 tescilli taşınmaz bulunurken, bu rakam 2013 yılında 3 milyon 781 bin 507'ye çıkmış bulunuyor.

İllerAdetYüzölçümü
Adana80.4247.231.111.093
Adıyaman41.7503.051.316.571
Afyonkarahisar72.8123.378.080.824
Ağrı27.000680.813.543
Aksaray36.285594.468.200
Amasya19.333830.094.339
Ankara103.3175.690.358.141
Antalya163.3638.736.518.806
Ardahan15.626745.605.699
Artvin21.5174.111.006.302
Aydın36.6611.497.740.172
Balıkesir129.6188.305.335.126
Bartın12.580922.198.279
Batman19.2702.325.750.848
Bayburt8.429568.324.337
Bilecik23.7781.458.078.568
Bingöl28.2612.529.228.933
Bitlis19.1211.252.816.652
Bolu27.7663.328.534.918
Burdur40.2122.362.473.640
Bursa70.5653.167.647.687
Çanakkale45.0973.124.004.111
Çankırı24.3702.240.454.479
Çorum55.4103.387.786.091
Denizli57.6543.442.138.679
Diyarbakır33.6792.607.360.271
Düzce24.843889.964.435
Edirne28.341740.907.818
Elazığ61.5712.829.240.268
Erzincan37.6822.983.919.154
Erzurum74.2085.350.733.934
Eskişehir47.5052.373.918.785
Gaziantep24.0541.054.114.644
Giresun23.3992.807.083.996
Gümüşhane25.6473.125.506.272
Hakkari7.263661.656.333
Hatay27.387928.818.226
Iğdır22.0111.010.988.638
Isparta23.6383.198.662.142
İstanbul134.7972.339.607.300
İzmir96.5584.458.304.956
Kahramanmaraş88.1987.012.549.866
Karabük29.8242.876.380.999
Karaman33.9052.708.170.715
Kars55.1471.485.184.732
Kastamonu55.7709.340.524.062
Kayseri94.3103.641.200.416
Kırıkkale23.844562.752.642
Kırklareli42.1472.957.502.265
Kırşehir27.654747.508.026
Kilis4.19298.793.503
Kocaeli45.5091.208.509.209
Konya149.5018.768.807.508
Kütahya67.6774.991.670.590
Malatya46.3093.250.018.709
Manisa44.5843.176.639.502
Mardin25.6172.095.269.449
Mersin109.5805.793.207.342
Muğla106.9024.361.651.993
Muş32.972841.873.029
Nevşehir37.072543.580.330
Niğde27.0531.689.199.443
Ordu35.6361.916.546.825
Osmaniye22.4091.129.631.466
Rize8.0871.230.435.988
Sakarya76.6431.729.121.925
Samsun107.0513.147.098.315
Siirt12.4341.879.457.974
Sinop41.5181.806.626.780
Sivas127.08911.274.409.300
Şanlıurfa48.2942.722.189.574
Şırnak8.2931.334.086.316
Tekirdağ21.882644.215.723
Tokat56.5293.677.600.687
Trabzon17.6372.196.744.592
Tunceli14.0381.335.767.357
Uşak29.1671.598.533.862
Van39.7191.804.275.346
Yalova9.623223.059.802
Yozgat56.8083.700.646.337
Zonguldak40.8241.661.154.366
TOPLAM3.794.250225.485.270.073

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

23 − 14 =