Devlete tek kuruş vergi yok!

Türkiye’den getirdikleri şarkıcılara bir gecelik program için adeta servet ödeyen KKTC’deki 5 yıldızlı otellerin yıllardır ‘zarar ediyoruz’ diyerek devlete tek kuruş vergi vermediği ortaya çıktı.

devlete tek kurus vergi yok!Vatan'dan Çağdaş Ulus'un haberine göre KKTC’de son yıllarda birbiri ardına açılan lüks oteller, eğlencenin gözde mekanları haline geldi. Bu otellerde sahneye çıkan sanatçılara, Türkiye’de aldıklarının çok daha üstende ödemeler yapıldı. Ancak şarkıcılara bir gecede 500 bin lira gibi rakamlar ödeyen otellerin yıllardır zarar ettiklerini söyleyerek devlete vergi vermedikleri ortaya çıktı.

KKTC Maliye Bakanlığı, 2012 yılında zarar ve kar beyan eden şirketleri tek tek açıkladı.Buna göre bin 880 kurum kar beyan ederken 2 bin 93 kurum zarar beyan etti. Zarar eden şirketlerin arasında Türkiye’den getirdiği ünlü şarkıcılarla adını duyuran büyük oteller dikkat çekiyor. KKTC’de bu yılki yılbaşı programlarında Bülent Ersoy’a 500 bin, Serdar Ortaç’a 300 bin, Sibel Can’a 300 bin, Ebru Gündeş’e 250 bin, Özcan Deniz’e 250 ve Candan Erçetin’e 200 bin ödeyecek olan oteller, devlete zarar göstererek vergi ödemedi.

Zarar bildiren ve vergiden muaf tutulan otellerden Nuhun Gemisi, 231 milyon, Kaya Artemis 159 milyon, Cratos 139 milyon, Mercure 63 milyon, Golden Tulip 37 milyon, Malpas 28 milyon, Oskar 21 milyon, Karpaz Bay Resort 17 milyon, Savoy 16 milyon, Deniz Konağı 14 milyon, Dedeman 10 milyon TL zararda olduğunu belirterek vergiden muaf tutuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir