Devlerin gözü santral ihalelerinde

Dört termik santral için birçok büyük firma şartname aldı. Döviz kurunun sağlıklı yatırım değerlendirmesi yapmayı engellediğini belirten bazı yatırımcılar ihalede süre uzatımı talep ediyor.

devlerin gozu santral ihalelerindeDört termik santral için birçok büyük firma şartname aldı. Döviz kurunun sağlıklı yatırım değerlendirmesi yapmayı engellediğini belirten bazı yatırımcılar ihalede süre uzatımı talep ediyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan (ÖİB) EÜAŞ’a ait Kemerköy-Yeniköy, Çatalağzı ve Yatağan termik santral ihaleleri için aralarında Sabancı Holding, Aksa Enerji, Fransız GDF-Suez, İçtaş ve Limak’ın da yer aldığı bazı şirketler şartname alırken, bazı yatırımcılar süre uzatımı talebinde bulundular.

ÖİB, Kemerköy ve Yeniköy Santralleri’nin bir grup olarak özelleştirilmesi ihalesi için son teklif verme tarihinin 24 Ocak, Çatalağzı Termik Santrali’nin 5 Şubat ve Yatağan Santrali’nin 10 Şubat olacağını açıklamıştı.

Reuters‘a bilgi veren kaynaklar, şirketlerin ihale sürecine katılmak için hazırlıklarını yaptığını ancak bazı yatırımcıların daha detaylı çalışma için süre talep ettiğini ve bu talebin ÖİB tarafından gelecek hafta değerlendirilebileceğini kaydetti. Bazı şirketlerin dört santral için de şartname aldığını belirten bir yatırımcı, 17 Aralık 2013’te başlayan operasyonun ardından hem siyasi gündemin hem döviz kurunun yatırımcıların sağlıklı değerlendirme yapmasını engellediğini belirterek, “Bir süre erteleme olursa daha fazla yatırımcının ihaleye gireceğini düşünüyorum” dedi. ÖİB, yatırımcılardan gelen erteleme taleplerine çoğunlukla olumlu yanıt veriyor.

Hükümet, 16 bin MW’lik üretim özelleştirmelerini birkaç yılda tamamlamayı hedefliyor. Bazı şirketlerin ihalede teklif verme süresinin uzatılması yönünde talebi olduğunu belirten kaynaklar, “Talep olunca genellikle bu gerçekleşiyor. İhaleler seçim dönemine de denk geldiği için, biz de erteleme bekliyoruz” dedi. Geçen yıl toplam 10.2 milyar kWh elektrik üretimi ile Türkiye toplam üretiminin yaklaşık yüzde 3.5’ini sağlayan santrallerden Muğla- Kemerköy’ün 630 MW, Muğla-Yeniköy’ün 420 MW, Muğla-Yatağan’ın 630 MW ve Zonguldak-Çatalağzı’nın 300 MW kurulu gücü bulunuyor. Muğla’daki termik santraller linyite dayalı üretim yaparken, Zonguldak Çatalağzı’nda üretim taşkömürüne dayanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir