Dev şirketler para yatırınca Halk Bankası hedef oldu

Enerji ödemelerinde uzmanlaşarak küresel bir banka olan Halk Bankası’nın 17 Aralık operasyonuyla hedef haline gelmesindeuluslararası gıda, ilaç ve kimya devlerine aracılık etmesi rol oynamış.

Dev şirketler para yatırınca Halk Bankası hedef oldu

İstanbul merkezli seçim ayarlı operasyonda Halk Bankası'nın merkeze konulmasının şifresi çözülüyor. Kuzey Irak petrol gelirleri, Hindistan ve Güney Kore'nin İran'a yönelik ödemelerine aracılık edecek olmasının yanı sıra Halkbank'ı hedef haline getiren yeni bir gelişme daha ortaya çıktı. Finans sektöründen edinilen bilgilere göre enerji ödemelerinde uzmanlaşarak küresel bir banka haline gelen Halkbank, son yıllarda uluslararası gıda, ilaç ve kimya firmalarına aracılık edince küresel bir operasyona kurban gitti.

İstanbul'a taşındılar

2013 yılında Türkiye'nin ticarette üs haline gelmesi ile birlikte Dubai'deki bankalar ile İran'a yapılan yüklü miktardaki ödemelerin Halk Bankası'na geçtiği öğrenildi. Halkbank'ın aracılık hizmeti sağlamasının ardından merkez üssü Dubai olan çok sayıda gıda ve ilaç şirketi de bürosunu İstanbul'a taşıdı. Hindistan'dan çok sayıda petrol şirketinin de ödemeye aracılık etmesi için Halk Bankası ile temasa geçtiği öğrenildi. Çok sayıda Hintli firmanın ise İstanbul'da ofis baktığı belirtiliyor.

‘Çok oluyorsunuz'

2013 yılında Halkbank'ın atılımları ile finans sektöründe yaşanan bu gelişmelerin ardından bankanın farklı toplantılarda ‘Çok oluyorsunuz' mesajları ile hedef gösterildiği ortaya çıktı. Bu gelişmelerin ardından adım adım Halkbank'ı itibarsızlaştırma projesi başladı. Öncelikli olarak İran'a yapılan tüm aşamaları yasal olan ticaret kara para transferi gibi gösterilmeye çalışıldı. 1 Temmuz 2013 tarihine kadar uluslararası kurallara herhangi bir aykırılık olmadığı halde Halk Bankası yaptığı işlemler sebebiyle bazı kesimler tarafından suçlu ilan edildi. Banka ambargonun başladığı 1 Temmuz sonrasında İran'a yönelik kıymetli maden ihracını durdurmasına rağmen hedef gösterildi. Bu sayede Kuzey Irak'tan gelecek 26 milyar dolarlık petrol ve doğalgazın finansmanı için öne çıkan Halkbank geri plana itilmiş oldu.

HİNTLİLER DE KAPISINI ÇALDI

Edinilen bilgilere göre süper güçler ile İran'ın anlaşmaya varmasının ardından çok sayıda Hindistanlı şirket İran'a yapılacak ödemelerini Halk Bankası aracılığı ile gerçekleştirmek için Türkiye'nin kapısını çaldı. Sadece Hindistan'ın İran'a 5 miyar dolar petrol borcu bulunduğu belirtiliyor.  Ayrıca Güney Kore'nin Türkiye'nin kapısını çaldığı belirtiliyor.

Kasıtlı haberlere bankadan takip

Halk Bankası, adli makamlar tarafından yürütülen soruşturma ile banka faaliyetleri arasında bir ilginin olmadığını bir kez daha duyurdu. Bankadan yapılan açıklamada, bankanın tüm iş ve işlemlerinde ulusal ve uluslararası düzenlemelere her zaman tam olarak uyduğu, paydaşlarının, iş ortaklarının ve mevduat sahiplerinin haklarının korunması için tüm tedbirleri aldığını bildirdi.

Yasaya aykırı hareket

Yapılan açıklamada “Adli makamlar tarafından yürütülen bir soruşturmanın bankamız faaliyetleri ile ilgisi olmadığı ilgili otoriteler tarafından ifade edilmesine rağmen, son günlerde medyada bankamızla ilgili birtakım kasıtlı, hatalı, yanlış, eksik, yanıltıcı, haksız haber ve yorumların yapılmaya devam edildiği görülmektedir. Halk Bankası'nın itibarını ve değerini olumsuz etkileyebilecek bu tür haber ve yorumlar mevzuata göre suç teşkil etmekte. Bu tür haber ve yorumlara kaynaklık edenler, bu haber ve yorumları yapan ve yayanlar hakkında, Bankacılık Kanunu başta olmak üzere yasaların bankamıza verdiği tüm hakları kullanacağımız hususundaki kararlılığımızı kamuoyunun bilgisine sunarız” ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir