Dev dönüşüm başladı

başbakan Erdoğan, Marmara Depremi'nin yıldönümünde büyük bir kentsel dönüşüm hamlesi daha başlattı. Projeyle 46 ilde 90 bin konut yenilenecek

Dev dönüşüm başladı

Kentsel dönüşümde üçüncü etap 17 Ağustos Marmara Depremi'nin yıldönümünde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Bursa'da başlatıldı. Türkiye genelinde 46 ilde aynı anda başlayacak 87 bin 628 konutluk dev kentsel dönüşüm projesi için düğmeye basan Başbakan Erdoğan, "Hiç kimseyi mağdur etmeyeceğiz, hiç kimsenin hakkının yenmesine göz yummayacağız. Ranta, yağmaya asla izin vermeyiz, vermeyeceğiz" dedi.

DEPREM DEĞİL BİNA ÖLDÜRÜR
Türkiye'nin yaşadığı depremlerin ibretlik dersler verdiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, "17 Ağustos'tan ders alarak Türkiye'yi afetlere hazırlıklı kılmak için iktidarımız çok çaba gösterdi. Hedefimiz yara sarmaktan önce yara almamak olmamalı. Bizim ülkemiz deprem kuşakları üzerinde bulunan bir ülke, bunu bilmemiz lazım. Deprem olursa ne yapmalı aşamasından deprem olmadan ne yapmalıyız amacımız olmalı. Ölüme sebep depreme hazırlıksızdır, sıkça söylediğimiz gibi deprem değil bina öldürür" diye konuştu.

'BURSA'DA KİBRİT KUTUSU İSTEMİYORUZ'

Konuşmasında Bursa'daki dönüşüme değinen Başbakan Erdoğan, "Bursa'ya yapılacak yeni binalar Osmanlı- Selçuklu mimarisiyle yapılacak. Elbirliği ile Bursa'yı yeniden öz ruhuyla buluşturacağız" dedi. Erdoğan, yıkım sırasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'a da "Bursa'da kibrit kutusu evler istemiyoruz" sözleriyle bu isteğini bir kez daha vurguladı.

'TEK BİR ÇÜRÜK EV BİLE BIRAKMAYACAĞIZ'

Başbakan Erdoğan, "Çürük binaların yerine depreme dayanıklı konutlar inşa ediyoruz. Türkiye'de afetlere dayanıksız tek bir ev bile kalmayıncaya kadar kentsel dönüşümü sürdüreceğiz" dedi. Yıkımdan sonra Türkiye'nin ve tek Afet Eğitim Merkezi'nin açılışı yapıldı. Japonya'daki sistemler örnek alınan merkezde, 12 afet durumuyla ilgili simülasyon yapmak mümkün olacak.

BİR YILDA 400 BİN KONUT YIKILACAK
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, bu yıl sonuna kadar 200 bin, 2014'te ise 400 bin konutu yıkarak dönüşümünü başlatacaklarını söyledi. Bakan Bayraktar, "Riskli bina tespiti için 519 firmaya lisans verdik. 28 ilde 310 bin bağımsız bölümü kapsayan riskli alan belirledik" dedi. Ülke genelinde vatandaşların başvurusu üzerine 35 bin evi riskli bulduklarını söyleyen Bayraktar "400 bine yakın konut ve işyerinde risk tespiti yaptık" dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir