Dev bankalar İstanbul'a çıkarma yapacak

Finans dünyasının uluslararası çapta ünlü isimleri küresel finans sisteminin geleceğini İstanbul'da tartışacak.

Dev bankalar İstanbul'a çıkarma yapacak

Uluslararası Finansal Sistemler Forumu (International Forum on Financial Systems), İslam İşbirliği Teşkilatı’nın bir alt kuruluşu olan İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC), Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB), Borsa İstanbul, İslam Kalkınma Bankası Grubu, ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ortaklığında 11-12 Eylül 2013 tarihlerinde İstanbul WOW Kongre Merkezi’nde düzenliyor.

Toplantı, devlet adamları ve diğer politika yapıcılar, uluslararası kuruluş üst düzey temsilcileri, akademi dünyasından ünlü iktisatçılar ve finans dünyasının önde gelen temsilcilerini içeren dünya ektelektüellerini, gelecek nesiller için daha adil, kapsayıcı ve istikrarlı bir finansal sistemin inşası yolunda potansiyel çözüm yollarını tartışmak üzere İstanbul’da biraraya getirecek.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleşecek olan Uluslararası Finansal Sistemler Forumu’nun açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yapacak ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Forum’da konuşmacı olarak yer alacak.

Uluslararası Finansal Sistemler Forumu’nun hemen öncesinde, 9-10 Eylül tarihlerinde, İstanbul WOW Kongre Merkezi bu sene dokuzuncusu düzenlenecek olan Uluslararası İslami Ekonomi ve Finans Konferansı’na (Ninth International Conference on Islamic Economics and Finance) da evsahipliği yapacak. SESRIC, İslam Kalkınma Bankası Grubu’na bağlıİslami Araştırma ve Eğitim Enstitüsü (IRTI), Hamad bin Khalifa Üniversitesi bünyesindeki Katar İslami Çalışmalar Fakültesi (QFIS), ve Uluslararası İslam Ekonomisi Derneği (IAIE) ortaklığında düzenlenecek olan konferansa yurtiçi ve yurtdışından yüzü aşkın akademisyen katılacak.

Uluslararası Finansal Sistemler Forumu, dünya ekonomisinin 2007 yılında başlayan ve küresel finans sisteminin sağlığını etkilemekle kalmayıp finansal sistemdeki bazı yapısal sorunları gözler önüne seren krizin olumsuz etkilerinden kurtulma çabalarının devam ettiği bir dönemde düzenleniyor. Krizin başlamasından bugüne kadar geçen sürede uluslararası arenada öncü aktörlerin ortaya koyduğu reform önerileri ve atılan reform adımları yetersiz görülmekle birlikte mevcut finansal mimarinin güvenilirliğini ve de temel fonksiyonlarını yerine getirme becerisini yeniden inşa etmekten uzak oldukları kabul ediliyor. “Sürdürülebilir Kalkınma için Sürdürülebilir Finans” teması altında düzenlenecek olan Forum, küresel finans sisteminin sürdürülebilirliğini olumsuz yönde etkileyen faktörleri ve sürdürülebilir kalkınmayı üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde masaja yatıracak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *