Dersimize başlayalım: "Montaj ses kaydı nasıl yapılır?"

Başbakan Erdoğan 'ses kayıtlarının montaj olduğunu 10 gün içinde montajla üretilmiş bazı kasetleri dinleteceklerini' bildirmesi üzerine, 'montaj ses kaydı nasıl yapılır?', 'ses montajı Nasıl üretilir?' gibi sorular akıllara takıldı.

montaj ses kaydi nasil yapilir nasil uretilir?

Dün, Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu ileri sürülen konuşmanın ses kayıtları yayınlanmıştı. Başbakan Erdoğan ise iddiaları yalanlayarak 'Bu ses kayıtları montaj' demişti.

SES KAYITLARINDAN SONRA MONTAJ NASIL YAPILIR?

Başbakan'ın açıklamasının üzerine, 'Ses kayıtlarından sonra montaj yapmak mümkün mü?', 'Mümkünse nasıl bir hale getirilebilir?' ve 'Bunu normal bir insanın anlaması mümkün mü?' gibi sorular insanların akıllarına takıldı. Bu konuyla uzun yıllardır iç içe olan seslendirme sanatçısı Sinan Tatlı uzman görüşlerini anlattı.

'2 KİŞİ GÖRÜŞÜRKEN 3'ÜNCÜ KİŞİ BİLE EKLENEBİLİR'

Montajın mümkün olduğunu belirten Tatlı, yaptığı açıklamasında, "Bir insanın uzun süre seslerini kaydederseniz, onu sürekli takip ederseniz normal sesimizi bile telefona çevirmek mümkün." diye konuştu. Günümüz teknolojisinde artık ses üzerine her şeyi yapmanın mümkün olduğunu belirten Tatlı, 2 kişi görüşürken üzerine 3. bir kişinin bile eklenebileceğini hatta telekonferans gibi de gösterilebileceğini söyledi.

PEKİ KRİPTOLU TELEFONLAR NASIL DİNLENİYOR?

Öte yandan "Devletin kriptolu telefonunu dinlediler" diyen Başbakan'ın, TÜBİTAK'ı işaret etmesinden sonra, gözler kuruma çevrildi. Çünkü, devletin üst düzey yetkilileri TÜBİTAK'ın ürettiği kriptolu telefon Milcep'i kullanıyor. Peki, kriptolu telefonların özelliği ne? Kimler nasıl kullanıyor ve nasıl dinleniyor?

İşte Cevaplar;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir