Çobanın vurduğu leopar sergiye çıktı

Geçen yıl Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bir çoban tarafından vurulup öldürüldükten sonra doldurularak korunan leopar eğitim amacıyla sergilendi.

Çobanın vurduğu leopar sergiye çıktı

ANKARA

Geçen yıl Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bir çoban tarafından vurulup öldürüldükten sonra doldurularak korunan leopar, "Dünya Sulak Alanlar Günü ile Nesli Tehlike Altındaki Türlerin Korunması Stratejisi Eylem Planı Hazırlık Çalıştayı"nda eğitim amacıyla sergilendi.

Leoparı inceleyen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Diyarbakır'da vurulan hayvanın neslinin tükendiğinin sanıldığını belirterek, "Vurulduktan sonra biz bunun tahnitini yaptırdık. Gerçekten güzel oldu. Şimdi bunu eğitim amacıyla sergileyeceğiz. Bizim aracımız var. Bazı illere götürerek vatandaşlara göstermek istiyoruz. Bu türün hala Anadolu'da var olduğunu ispatlayan bir hayvan. İran'dan da gelmiş olabilir. Şu anda arkadaşlarımız inceliyor" dedi.

Ciddi tedbirlerle yaban hayatını koruduklarını, kaçak avlananlara büyük cezalar verdiklerini belirten Eroğlu, korunan hayvanları çip takarak takip ettiklerini, kış aylarında bu hayvanlara hem karadan hem de havadan yem verdiklerini aktardı.

Bursa Karacabey'de büyük bir yaban hayatı tedavi merkezi kurduklarını, ikincisini de kurmak için çalışma yaptıklarını aktaran Bakan Eroğlu, "Bütün canlıları korumak bizim Bakanlığın en önemli vazifelerinden biri. Bütün canlıları koruyoruz" dedi.

Bakan Eroğlu, 3 gün sürecek çalıştayda sulak alanlar ve nesli tehlikede türlerin korunmasıyla ilgili planlar hazırlanacağını bildirdi.

Sulak alanların, ormanların, korunan alanların arttığını, bunu gururla anlattığını aktaran Eroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye su zengini bir ülke değil. Su fakiri de değil ama suyu çok iyi yönetmemiz, suyu çok idareli kullanmamız, bunun farkında olmamız lazım. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de zaman zaman kuraklıklar ortaya çıkıyor. Sadece yağışın bol olduğu yıllarda değil kurak yıllarda da bu sulak alanları korumak için gerekli her türlü tedbiri almamız lazım. Bunu yapacak tecrübe, gayret ve heyecana sahibiz."

Bakan Eroğlu, kaçakçılarla mücadele için yoğun çalışma yaptıklarını da söyledi.

"Yaban Hayatı" fotoğraf sergisini açan Eroğlu, konuşmanın ardından yaban hayatı konulu fotoğraf yarışmalarında dereceye girenlere ödüllerini verdi. Yarışmada dereceye giren bir fotoğraf, Bakan Eroğlu'na hediye edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir