Çin Borsası düşüşünü sürdürüyor

Tüketici cihazları taleplerinin azalacağı spekülasyonu üzerine Çin Borsası 4. gününde de düşüş kaydetti

Çin Borsası düşüşünü sürdürüyor

Küçük ölçekli şirketlerin hisseleri, değerlemelerin 2 yılın zirvesine tırmanmasının ardından düşüşlerini genişletmesi ve tüketici cihazları taleplerinin azalacağı spekülasyonu üzerine Çin Borsası 4. gününde de gerileyerek son 2 ayın en uzun süreli kaybına işaret etti.

Gree Electric Appliance Inc. ve TCL Corp., hükümetin ev cihazları teşviklerini Haziran başında sonlandırmasının ardından tüketici şirketlerindeki düşüşe öncülük etti. Tüketici şirketleri, sektör grupları arasında en çok değer kaybeden 2. grup oldu. Tianjin Chase Sun Pharmaceutical Co., fiyat-kazanç oranlarının Haziran 2011'den bu yana en yüksek seviyesine tırmanmasının ardından 3 günde yüzde 4.8 düşen ChiNext Endeksi'ndeki kayıpları devam ettirdi. Yanzhou Coal Mining Co., Bank of China Ltd.'ın not indirimi sonrasında yüzde 2.1 değer kaybetti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 1.2 düşüşla 2,279.94 puana gerileyerek 23 Nisan'dan bu yana en büyük kaybına işaret etti. CSI 300 Endeksi yüzde 1.5 kayıpla 2,562.70 puana indi ve endeksteki 10 sektör grubunun her biri en azından yüzde 1 değer kaybetti. ChiNext yüzde 2.8 düşüşle bu yılki kazançlarını yüzde 43'e indirdi. Hang Seng China Endeksi de yüzde 0.3 düştü.

Küçük ölçekli şirketlerin değer kaybetmesiyle temel endeksin en azından 2 hafta daha düşeceğini belirten Hongyuan Securities Co.'nun analistlerinden Tang Yonggang, hisseleri yeniden yukarı taşıyacak faktörün şirket kazançları olduğunu ve şirket kazançları iyileşinceye kadar piyasanın performanının cazip olmayacağını söyledi.

Birçok Çin hissesi dün imalat endekslerinin, küçük ölçekli şirketlerinin  zor durumda olduğunun sinyalini vermesinin ardından düşüş kaydetti. Çin'in küçük ölçekli şirketlerdeki resmi PMI Endeksi 47.3 puana geriledi.