Çıkış kolay olmayacak

IIF eski başkanı Charles Dallara, ABD ve Japonya´da QE´nin sorunsuz sona ermesinin güç olduğunu söyledi.

Çıkış kolay olmayacak

FED'in varlık alım programından çıkış stratejilerinin konuşulmaya başlaması il birlikte piyasalarda özellikle de son dönemde gözlerin çevrilmiş olduğu Japonya'da sert satışlar yaşandı.

Şimdi başta FED olmak üzere merkezlerden gelecek olan açıklamalara daha fazla dikkat ediliyor. FED'in çıkış stratejisi ile ilgili farklı yorumlarda gelemeye başladı. Hafta sonu Nobel Ödüllü ekonomist Stiglitz çıkış stratejileri için çok erken olduğu görüşünü paylaşırken IIF(Institute of International Finance) eski Başkanı Charles Dallara'da FED'den ve Japonya Merkez Bankası'ndan daha fazla adım beklediklerini dile getirdi. Dallara, "Fed ve Japonya MB'dan çok fazla şey bekliyoruz ve ABD ve Japonya'da kolay ve sorunsuz çıkışlar göremeyeceğimize dair endişelerim artıyor." dedi.

Artan endişenin çıkışın çok rahat olmayacağının göstergesi olduğunu söyleyen Dallara, hem FED'de hem de BoJ'da sürecin zor olacağını belirtti. Partners Group Amerika Başkanlığını da yürüten Dallara 2009-10 ve 11'de yapılan QE'leri desteklerken, şimdi önemli sorunun teşviklerin çok uzun mu sürdüğü olduğunu belirtti. Buna karşılık geri çekilme aşamasının çok sancılı olacağını hem hisse senedi piyasalarında hem de tahvil piyasasında sert düzeltmelere hazır olunması gerektiğini belirtti.

Dallara açıklamalarında Japonya'da zarların riskli enflasyon için atıldığını belirtirken piyasalarda volatilitenin artacağını belirtti.

Dallara, ECB'yi yeterli enerji ve momentumla hamle yapmamakla eleştirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.