CHP'de müthiş zeka: Enflasyon artık ezmeye başlamış!

CHP Genel Başkan Başdanışmanı İstanbul Milletvekili Aydın Ayaydın, “Ülke ekonomisine bir darbeyi de Merkez Bankası vurdu. İnandırıcılığı ve bağımsızlığını iyice yitiren Merkez Bankası maalesef çözümün değil sorunun bir parçasına dönüşüyor” dedi.

enflasyon artik ezmeye basladiEnflasyon rakamlarını da değerlendiren Aydın Ayaydın, şu görüşleri savundu: “Geçen hafta, 2014 yılı enflasyon tahminini yüzde 5,3’den yüzde 6,6’ya çıkararak yaklaşık yüzde 25 sapmayı daha baştan ilan eden bir Merkez Bankası’nın öngörüsünden, inandırıcılığından söz edilebilir mi?

Yüzde 6,6’lık yıl sonu TÜFE tahmini de tutmayacak. Enflasyon hedeflemesine geçilen 2006’dan beri bir kez dahi enflasyon hedefini tutturamayan Merkez Bankası işin kolayını bulmuş; her yıl enflasyon hedefinin tutmaması nedeniyle hükümete mektup yazıyor, kendi dışında herkesi sorumlu tutuyor ve işin içinden çıkıyor.”

Faiz artışıyla ilgili olarak ise Ayaydın, “Zamanında kademeli faiz artışlarıyla piyasalarda kontrolü daha iyi sağlayabilecek Merkez Bankası, siyasal iktidardan izin alamadığı için gelişmeleri seyretmiş, faiz silahını bir kenara bırakmış, kendini tek kollu boksöre çevirmiştir. Bağımsız ve doğru davranılsaydı bugün döviz kurunu kontrol için radikal faiz artışına gidilmeyecekti. Üstelik tüm bu adımlara rağmen ne kurun ne de enflasyonun kontrol altına alındığı söylenebilir” diye konuştu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir