Çeyrek altın'ın sahtesi piyasada yayılıyor

Piyasada yaşanan altın kıtlığı sahtecilere ilham oldu. Peki ne yapmalı?

Çeyrek altın'ın sahtesi piyasada yayılıyorUzmanlar, son dönemde artan sahte çeyrek altın'lara karşı tüketiciyi uyarıyor.

Peki sahte altın nasıl anlaşılır?

Sahte çeyrek altına dikkat! Altın Fiyatları ndaki artış tam da yaz aylarındaki düğün mevsimine denk gelince, bir de üstüne Darphane grevi eklenince piyasadaki sahte altın miktarı yükseldi.

Uzmanlara göre, yaz aylarına denk gelen düğün mevsimine bir de Darphane grevi eklenince piyasada özellikle sahte çeyrek altın sayısı arttı.

Güncel Altın Fiyatları için tıklayınız 

Güncel Döviz kurları için tıklayınız

'MUTLAKA FATURASINI ALIN'
Uzmanlar bazen altının sahte olup olmadığını kuyumcuların bile anlayamadığını söylerken, müşterilerin kuyumculardan fatura, fiş gibi belgeleri mutlaka alması gerektiği konusunda uyarıyor.

NASIL ANLAŞILIR?

Sahteyle gerçek altını ayırt etmenin güç olduğu bu tür vakalarda sahtecilik ancak kimyasal testlerle ortaya çıkarılabiliyor. Altının sahte olup olmadığını belirleyecek testlerden biri ise mıknatıs yöntemi. Altın manyetik bir maden olmadığı için mıknatısa yaklaştırıldığında çekim oluşmuyor.

Mıknatısa yaklaştırıldığına çekim oluşturan altınların sahte olduğu anlaşılıyor. Sahte altın tuzağına düşmemek için üzerinde damga bulunmayan veya silik damgalı ürünlerden de uzak durulması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir