Çelik: "Tablo aslında vahim"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Tablo aslında vahim. 160 ocaktan bahsediyoruz, 162 kapatmadan bahsediyoruz. Teftiş anlık bir hadise. Ocak canlı bir organizma burada bir saat sonra neyin olacağı, bir gün sonra neyin olacağı, bir ay sonra ne olacağını bilemiyorsunuz” dedi.

celik: tablo aslinda vahim Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Tablo aslında vahim. 160 ocaktan bahsediyoruz, 162 kapatmadan bahsediyoruz. Teftiş anlık bir hadise. Ocak canlı bir organizma burada bir saat sonra neyin olacağı, bir gün sonra neyin olacağı, bir ay sonra ne olacağını bilemiyorsunuz” dedi.

Meclis Genel Kurulu’nda, Soma'da meydana gelen maden kazasıyla ilgili 11 adet Meclis araştırması önergelerinin görüşmesi yapılıyor.
Bazı değerlendirmelerin yapıldığını belirten Çalışma Bakanı, “Deniyor ki, ’efendim yasa var ama ILO'nun bazı sözleşmeleri var’ Bakınız, ILO'yla ilgili 155, 161 ve 187 sayılı çerçeve sözleşmelerini Parlamentoda imzaladık, yürürlüğe koyduk. 176'nın yanında 167, inşaat ve madenlerle ilgili ILO sözleşmeleri var. Şu anda kurumlardan görüşler alınıyor, diğerleri gibi Parlamentoya gelecek ama şunu ifade etmek istiyorum, Çıkardığımız İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası, bu sözleşmeleri kuşatan, bu sözleşmelerin gerisinde olmayan, aksine, ilerisinde olan bir düzenlemedir. Bunu, özellikle üzerine vurgu yaparak ifade ediyorum” dedi.

“TABLO ASLINDA VAHİM ” “Tablo aslında vahim” ifadesini kullanan Çalışma Bakanı, “160 ocaktan bahsediyoruz, 162 kapatmadan bahsediyoruz” dedi. Teftişin anlık bir hadise olduğunu ifade eden Çalışma Bakanı, “Geliyor, rapor haline getiriliyor, eksik var mı, belirleniyor ama ocak canlı bir organizma burada bir saat sonra neyin olacağı, bir gün sonra neyin olacağı, bir ay sonra ne olacağını bilemiyorsunuz. İşte bunun için yasa iş yerinde iş güvenliği uzmanı ve iş hekimini bulundurma zorunluluğunu getiriyor. Bunların hepsine savcılık el koymuş durumda. Kimin nerede ne ihmali var, kimin nerede yok, bunlar çok net bir şekilde ortaya çıkacak” diye konuştu.

“SİZ HABERSİZ DENETİM YAPIYOR MUSUNUZ FARUK BEY?” Muhalefet sıralarından gelen “Siz habersiz denetim yapıyor musunuz Faruk Bey? Habersiz denetim önemli olan. Siz habersiz denetim yapın” sözlerine de Çalışma Bakanı, “Ya, yapıyoruz, şikâyetini yaz, sabahleyin yerindedir müfettişler, istisnasız. Habersiz. Madenlerde programlı teftiş niye söyledim ana konularda, hayati tehlike arz eden konularda programlı teftişler yapılıyor ama anlık gelişmeler ya şikayetle tespit edilecek veya oradaki uzman tarafından bildirilecek” dedi. Soma’daki maden faciasına değinen Çalışma Bakanı, “Öncelikle bu olayla ilgili kimse suçlu en ufak endişeniz olmasın, teftiş kurulları bu olayın nereden kaynaklandığının araştırmasını yapıyorlar” dedi. Denetimi yapanlarla ilgili de talimat verildiğini belirten Çalışma Bakanı, “O denetimi yapanlarla ilgili de talimat verdik. O denetimlerin denetlenmesiyle ilgili de düğmeye bastık, o da ortaya çıkacak. Yani bu haksızlığı yapmayalım, peşinen arkadaşları böyle itibarsızlaştırma gibi bir duruma girmeyelim” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

− 1 = 1